abd-ile-cin-arasindaki-ateskes-gorusmeleri-huawei-krizine-ragmen-suruyor

ABD ile Çin arasındaki ateşkes görüşmeleri Huawei krizine rağmen sürüyor

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi (USTR) Robert Lighthizer ile telefonda görüştü.

11 Aralık 2018 09:28

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Arjantin’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde vardıkları "ticaret savaşında ateşkes" mutabakatı için görüşmeler, iki ülke arasındaki ilişkileri geren Huawei krizine rağmen sürüyor.

Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı Liu, Mnuchin ve Lighthizer ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Taraflar,  ekonomik ve ticari müzakerelerde yeni adımlarına yönelik yol haritası ve takvimin ilerletilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Bir ABD Hazine Bakanlığından bir yetkili de Liu ile görüşmenin gerçekleştiğini doğruladı, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

ABD, Çin ve Kanada arasında Huawei krizi

Çinli teknoloji devi Huawei'nin CFO'su Mıng Vancou, ABD'nin İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Washington yönetiminin talebi üzerine Kanada makamları tarafından 1 Aralık'ta Vancouver kentinde gözaltına alınmıştı ama olay hafta içi duyurulmuştu.

Gözaltının, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Arjantin'de düzenlenen G-20 Zirvesi'nde ticaret savaşlarında yaşanan gerilimin düşmesi odaklı yaptığı görüşme sırasında gerçekleşmesi dikkati çekmişti.

Olayın ardından Çin Dışişleri Bakanlığı, Mıng Vancou’yu gözaltına alan Kanada'yı insan haklarını ihlalle suçlamış ve Huawei yetkilisinin bir an önce serbest bırakılmasını talep etmişti.

Çin'in Shenzhen kentinde 1987'de kurulan ve bugün dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketleri arasında yer alan Huawei'nin, 170 ülkede 180 binden fazla çalışanı bulunuyor. Bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) çözümleri, telekomünikasyon, kurumsal ağlar, bulut, akıllı telefon ve internet alanlarında hizmet veren Huawei'nin yıl sonunda piyasa değerinin 100 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Kaynak: Reuters, AA

Diğer Haberler