birlesmis-milletler-goc-pakti-164-ulke-tarafindan-imzalandi

Birleşmiş Milletler Göç Paktı 164 ülke tarafından imzalandı

Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 164 ülke, ABD’nin de yer aldığı çok sayıda ülkenin çekilmesine rağmen Göç İçin Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı.

11 Aralık 2018 10:50

Başta Belçika olmak üzere birçok ülkede siyasi krizin kapılarını aralayan Göç Paktı, Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen zirvede 164 ülkenin imzası ile kabul edildi.

Birleşmiş Milletler(BM) üyesi çok sayıda ülke, Fas’ın Marakeş kentinde “Küresel Göç İlkeleri Sözleşmesi”ni görüşmek amacıyla bir araya geldi.

164 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda politikacılar, Göç İçin Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin küresel bir fikir olduğunu savunarak anlaşmayı imzaladı.

Açılış konuşması yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guteres, gelişmiş ülkelerin düşen doğum oranları ve yaşlanan nüfusları nedeniyle daha fazla göç almaya ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

ABD dahil en az 7 ülkenin göçmen akışları ve ulusal egemenlik kaygıları sebebiyle anlaşmadan çekildiğini söyleyen Antonio Guterres, sözleşmenin, acının ve kaosun önlenmesi için bir yol haritası çizmeyi amaçladığını belirtti. 

BM’nin göçmen politikalarının üye devletlere dayatılmadığını ve paktın yasal olarak bağlayıcı olmadığının altını çizen BM Genel Sekreteri, “Sözleşmeye imza atmayacağını söyleyen ülkelerin de bir gün aramıza katılacağını ümit ediyorum” dedi.

Kaynak: İHA, Reuters

Diğer Haberler