googlein-ceo-su-pichai-abd-kongresine-hesap-veriyor

Google'ın CEO’su Pichai ABD Kongresine hesap veriyor

ABD'de Adli Komitenin karşısına çıkan Google'un CEO'su Sundar Pichai, arama motorunun algoritmasındaki taraflılık iddialarına yanıt veriyor.

11 Aralık 2018 20:01

Google'un CEO'su Sundar Pichai kongrede son zamanlarda tartışmalara neden olan konulara açıklık getiriyor.

ABD’de Cumhuriyetçi politikacılar, özellikle de Başkan Donald Trump, Google’ı muhafazakarların sesini bastırmakla suçluyor.

Ağustos ayında Trump, Google’ın arama sonuçlarıyla ‘oynandığını’ söylemiş ve arama devinin ‘muhafazakarların sesini bastırdığını’ iddia etmişti.

Trump buna örnek olarak, Google’ın Başkan Obama’nın ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasını öne çıkardığını, ancak kendi konuşmasını görmezden geldiğini ileri sürmüştü.

Ancak Google’ın endişe etmesi gereken tek konu bu değil.

Şirket daha önce Google'da bulunan bir açığı vaktinde açıklamadığı ve yüz binlerce kişinin özel bilgilerini tehlikeye attığı için eleştirilmişti.

Ayrıca şirketin 20 bin çalışan yakın zamanda, cinsel istismar iddiası sebebiyle işten çıkarılan yöneticilerin aldığı yüksek tazminatları protesto etmek için grev yapmıştı.

Son olarak da Google, Çin’de Dragonfly adında sansürlü bir arama motoru üreteceği haberlerinin ardından binlerce çalışının tepkisini çekti. 

Kaynak: TRT Haber

Diğer Haberler