ingiltere-basbakani-mayden-brexit-diplomasisi

İngiltere Başbakanı May'den Brexit diplomasisi

İngiltere'de Brexit anlaşmasına ilişkin oylama ertelendi. İngiliz Başbakanı Theresa May, destek için yeniden Avrupalı liderler ile görüştü.

11 Aralık 2018 22:37

İngiltere'de Brexit anlaşmasına ilişkin oylama ertelendi. Başbakan Theresa May'in Sözcüsü, oylamanın 21 Ocak'tan önce yapılacağını açıkladı.

May, yeniden müzakereye ikna için AB liderleriyle görüşme turuna çıktı ancak Avrupa Birliği (AB) liderleri May'e kırmızı kart gösterdi.

Juncker: Brexit tekrar müzakereye açılmayacak

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Brexit anlaşmasının tekrar müzakereye açılmayacağını" yineledi. "Mümkün olan tek anlaşma bu." dedi.

May-Tusk görüşmesi

Theresa May, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile de uzun bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Tusk, "Öyle görünüyor ki AB yardım etmek istiyor, ama asıl sorun bunun nasıl olacağı." ifadesini kullandı.

Perşembe günü yapılacak Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'ne Brexit'in gündem olarak eklendiğini belirtti.

May-Merkel görüşmesinde kapı krizi

May'in Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesine ise "kapı krizi "damga vurdu.

Makam aracı konutun önüne yanaştı. Görevli arka koltukta oturan May'in kapısını açmak istedi. Ancak bu hiç kolay olmadı.

Görevli defalarca kapıyı zorlasa da bir türlü açamadı. Bir süre arka koltukta beklemek zorunda kalan May kapının açılmasıyla dışarı çıkıp Merkel'le tokalaştı.

Bu manzara 'Brexit'in gidişatının özeti' yorumlarını da beraberinde getirdi. May'in makam aracından çıkamaması, "AB'den de böyle mi çıkacak" diye espri konusu oldu.

Merkel: Brexit Anşalmasını değiştirmek imkansız

May'in Merkel'den aldığı yanıt da farklı olmadı. Merkel, May'le görüşmesinin ardından "Brexit anlaşmasını değiştirmek imkansız" açıklamasıyla noktayı koydu. 

May: Zaten anlaşmasız ayrılık hazırlıklarını hızlandırdık

Hollanda, Almanya ve Belçika'yı kapsayan turunun son durağı Brüksel'de basına açıklamalarda bulunan May, "Yarın kabine toplantısında anlaşmasız ayrılığa yönelik önlemlerin alındığından emin olacağız. Zaten anlaşmasız ayrılık hazırlıklarını hızlandırdık." dedi.

Bugün yaptığı Avrupa turuyla ilgili olarak da May, "Parlamentoya söz verdiğim üzere, Avrupalı liderlerle, parlamentonun Brexit anlaşmasındaki tedbir maddesiyle ilgili kaygılarını konuştum." ifadelerini kullandı.

Muhataplarıyla görüşmelerinde, bu sorunu ele alıp çözmeye dönük ortak bir kararlılık gördüğünü belirten May, "Ancak müzakerenin ve tartışmaların henüz başlangıcındayız." şeklinde konuştu.

Westminster Palace dışında protestolar

Öte yandan parlamento binası Westminster Palace dışında hem Brexit yanlıları hem de karşıtları, May ve AB ile vardığı anlaşmayı hedef alan döviz, pankart ve sloganlarla protesto gösterileri düzenliyor.

Tedbir maddesi

İngiltere’de hiçbir kesimi memnun etmeyen Brexit Anlaşması'nın "tedbir maddesi", AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere'nin parçası olan Kuzey İrlanda arasında Brexit sonrasında fiziki sınır oluşmasını engellemeyi amaçlıyor.

"Tedbir maddesi"yle İngiltere'nin bütünü, belirsiz bir süre için AB ile Gümrük Birliği içinde kalacak. İngiltere'nin tek yanlı olarak çekilemeyeceği bu düzenleme içinde ülkenin bazı AB kurallarına da tabi olmayı sürdürmesi gerekiyor. "Tedbir maddesinin" AB ile daha yakın bir ilişki içinde kalmasını öngördüğü Kuzey İrlanda ile İngiltere arasında mal dolaşımında ise "düzenleyici kontroller" yapılması yer alıyor.

Anlaşmayla İngiltere'nin AB'nin uydu devletine dönüşeceğini ve Kuzey İrlanda'nın da ülkeden kademeli kopacağını savunan sert Brexit yanlıları, AB'nin tedbir maddesinin kaldırılmasını engelleyerek İngiltere'yi Gümrük Birliği ve sonu belirsiz müzakerelere maruz bırakacağını iddia ediyor. Bu kesimlere göre AB üyesi ülkeler de tedbir maddesini İngiltere ile ikili sorunlarının müzakerelerinde koz olarak kullanmaya yönelebilecek.

Ilımlı Brexit yanlıları ile AB'de kalma taraftarları ise anlaşmanın İngiltere'yi üye sıfatıyla yönetiminde söz sahibi olduğu AB'nin pasif parçası haline getireceği eleştirisini yöneltiyor.

Brexit süreci

İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almış, ayrılık sürecini de 29 Mart 2017'de resmen başlatmıştı. Normal sürece göre İngiltere'nin AB'den 29 Mart 2019'da resmen ayrılmış olması gerekiyor.

May'in anlaşması parlamentodan onay alırsa, İngiltere ile AB arasında ülkenin fiili üye olarak kalacağı 4 yıla kadar uzatılabilecek bir geçiş süreci öngörülüyor. Bu süre içinde tarafların İrlanda sorununa da çözüm getirecek kapsamlı bir ticaret anlaşmasına varamaması halinde tedbir maddesinin devreye girmesi gerekiyor.

İngiltere'de Brexit konsunda yeni bir referandum için çeşitli siyasi partilerin desteğini alan kampanyalar yürütülürken, hükümet de AB'den ayrılık anlaşması için hazırlık yapıyor.

May'in yarın Bakanlar Kurulu'nu toplayarak anlaşmasız ayrılık için hazırlıklara hız verilmesi talimatı vereceği belirtiliyor. 

Kaynak: AA, TRT Haber

Diğer Haberler