iletisim-baskanligindan-filistin-icin-yuzyilin-isgali-kitabi

İletişim Başkanlığından Filistin için "Yüzyılın İşgali" kitabı

Türkiye, Filistin konusunda duyarlılığı artırmak için çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalardan biri de İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan "Yüzyılın İşgali: Tek Taraflı Planların Gölgesinde Filistin" kitabı.

14 Şubat 2020 22:28

İletişim Başkanlığı tarafından uluslararası programlarda sunulmak üzere "Yüzyılın İşgali: Tek Taraflı Planların Gölgesinde Filistin" kitabı hazırlandı. 

Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlanan kitap, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyaretinde Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte Pakistan heyetine hediye edildi.

Kitabın, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda da masada yer alması dikkat çekti.

{ilgili-canliblog-[{title}ARAPÇA VERSİYON{title},{url}https://interaktif.trthaber.com/2020/AR_Dijital.pdf{url}{image}https://www.trthaber.com/resimler/1204000/1204423.jpg{image}]}

{ilgili-canliblog-[{title}İNGİLİZCE VERSİYON{title},{url}https://interaktif.trthaber.com/2020/EN_Dijital.pdf{url}{image}https://www.trthaber.com/dosyalar/images/filistinkitabi.JPG{image}]}

Fotoğraf: İletişim Başkanlığı - Yüzyılın İşgali: Tek Taraflı Planların Gölgesinde Filistin kitabı

Kitapta her detay ayrıntılı bir şekilde ele alındı

Kitapta, Filistin’in onurlu mücadelesi, İsrail işgalinin süreçleri, yaşanılan uluslararası hukuk ihlalleri, Türkiye’nin Filistin mücadelesine verdiği destek ve ABD Başkanı Trump’ın ortaya koyduğu işgal ve ilhak planı detaylı bir şekilde ele alınıyor.

{ilgili-haber-460560}

{ilgili-haber-458167}

Kitapta ayrıca, uluslararası kuruluşların ve devlet başkanlarının söz konusu plan hakkındaki açıklamaları ve Türkiye’nin konuya ilişkin yaklaşımı da yer alıyor.

Fotoğraf: İletişim Başkanlığı - Yüzyılın İşgali: Tek Taraflı Planların Gölgesinde Filistin kitabı

"Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kitabın önsözünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir. Bu, Filistinlilerin haklarını yok sayma ve İsrail’in işgalini meşrulaştırma planıdır. Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez" sözleri ile özetlenebilecek Türkiye’nin duruşunun tarihsel bir itiraz ve ikaz olduğunu söyledi.

Uluslararası hukuka, BM ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olan bu planın başarısız olmaya mahkum olduğunu ve uygulanabilirliğinin bulunmadığını anlatan Altun, "Filistin halkının onlarca yıldır maruz kaldığı acı, işgal ve soykırım politikalarına bu defa izin verilmemelidir. Gerçek bir barış planı ancak uluslararası meşruiyet düzleminde ve Filistin’in haklarının göz önünde bulundurulduğu bir çerçevede gerçekleşebilir" dedi.

Diğer Haberler