migrenden-noralterapiyle-kurtuldu

Migrenden nöralterapiyle kurtuldu

Van'da migren hastası Zübeyde Caniş'in, 4 yıldır çektiği baş ağrılarına nöralterapi yöntemiyle son verildi.

19 Şubat 2020 17:20

Van'ın Gevaş ilçesinde yaşayan ve 4 yıldan bu yana şiddetli baş ağrısı çeken 20 yaşındaki Zübeyde Caniş, ağrılarından dolayı zaman zaman baygınlık bile geçiriyordu. 

"4 yıldır çektiğim ağrılar kalmadı"

Çeşitli hastanelerde gördüğü tedaviye rağmen ağrıları azalmayan Caniş nöralterapi yöntemini denemek istedi.

Yakınlarının tavsiyesi üzerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Spor Servisi'ne baş vuran Caniş, ağrılarından kurtuldu. Caniş, "İyi ki buraya gelmişim. 4 yıldır çektiğim ağrılar eskisi gibi kalmadı. Burada tedaviye başladıktan sonra düzelmeyi fark ettim. Sinirlerim düzeldi, ailemle daha sağlıklı iletişimim oldu. Tedavi sayesinde migren tanısından da kurtuldum. Çok mutluyum" dedi.

Fotoğraf: AA

"Hastamız bir haftada ağrılarından kurtuldu"

YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şeyhmus Kaplan ise nöraltedaviyle migrenden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.

Migrenin, nöroloji alanını ilgilendiren bir hastalık olduğunu söyleyen Kaplan, şunları anlattı:

"Hastalara öncelikle bu bölümün muayene etmesini öneriyoruz. Nöralterapi son dönemde Türkiye'de yaygınlaşmaya başlayan bir tedavi yöntemi. Diğer tüm tedavi seçeneklerinde olduğu gibi nöral terapide de önce ayrıntılı bir muayene yapıyoruz. Zübeyde Caniş, 4 yıl süren ağrılarında bir gerileme olmadığı için bize başvurdu. Hastanın geçmişte bir trafik kazası geçirdiğini, bacaklarına platin takıldığını gördük. O bölgede büyük bir deri skarı (yara izi) vardı. Bazen ameliyat izleri ve operasyon skarları o bölgede bozucu alan dediğimiz fenomene sebep olabiliyor. Böylece vücudun bir bölgesinde oluşan ağrıyı sinir sistemi vücudun başka bir yerinde başka bir ağrı var şeklinde algılıyor."

Fotoğraf: AA

Hastanın bacağındaki skar dokusuna gerekli nöralterapi protokolü tedavilerini uyguladıklarını belirten Kaplan, "Bir hafta gibi kısa sürede hastamız ağrılarının tamamına yakınının kaybolduğunu ifade etti. Hastayı takip etmeye devam ederek nöralterapi tedavisini tamamlayacağız. Hastamızın günlük yaşantısında ciddi sorunlar oluşturan, sosyal ilişkilerini bozan ağrıdan kurtulduğunu gördük. Bizde bu açıdan seviniyoruz" dedi.

Diğer Haberler