ozbekistan-ile-hasta-transferi-ve-medikal-is-birligi-artacak

Özbekistan ile hasta transferi ve medikal iş birliği artacak

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu kapsamında bir dizi anlaşmaya imza atıldı. Türkiye, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Ön Tanı ve Koordinasyon Merkezi açacak. İki ülke arasında hem hasta transferi hem de medikal iş birliği artacak.

03 Aralık 2019 13:28

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın katılımıyla düzenlenen ve üç gün sürecek foruma Türkiye'den 80 firma katıldı.

Forum kapsamında Özbekistan’da bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Özbekistan ile 2019 yılının ilk üç çeyreğindeki ticaret hacmi bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 artarak 1,6 milyar dolara ulaşmıştır. Türkiye, kardeş Özbekistan’ın ihracat ve ithalat yaptığı ilk 5 ülkeden birisidir." dedi.

Fotoğraf: AA

Türkiye ve Özbekistan arasında 115 milyonluk büyük bir pazar oluştuğunu söyleyen Bakan Koca, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2018'de 1,8 milyar doları bulduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef olarak gösterdiği 5 milyar dolar tutarına da kısa zamanda ulaşılacağının altını çizdi.

11 anlaşmaya imza atıldı

Sağlık alanında iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi için 11 anlaşma imzalandı. O anlaşmalardan biriyle Türkiye, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ön tanı ve koordinasyon merkezi açacak. Böylece iki ülke arasında hasta transferi, medikal iş birliği artacak.

Fotoğraf: AA

Koca, "Şimdiye kadar Fergana, Termiz, Harezm, Taşkent ve Karakalpakistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) koordinasyon ve desteğinde toplam 8 sağlık haftası gerçekleştirdik. Bu sağlık haftalarında 735 ameliyat, 3 bin 35 konsültasyon ve 1577 personele eğitim verilmiştir." diye konuştu.

 "Sağlık müşaviri göreve başlayacak"

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ile eş zamanlı olarak Taşkent'te düzenlenen Ortak Sağlık Haftası'nın her iki ülke arasındaki kardeşlik hukukunu taçlandıracağına işaret eden Koca, hafta kapsamında, Türk ve Özbek doktorlar tarafından ameliyat edilen hastalara da ziyarette bulunacağını anlattı.

Koca, şunları kaydetti:

"İki ülke arasındaki iş birliğimizi yerinde takip etmek üzere, bir sağlık müşavirini yakın zamanda Taşkent Büyükelçiliğimizde görevlendireceğimiz müjdesini vermek isterim. Bakanlığıma bağlı kanunla kurulan ve özel sektör dinamizmiyle hareket eden Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi USHAŞ'ın başta uluslararası hasta tedavisi, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları ile eğitim konuları olmak üzere sağlık alanının tüm bileşenlerinde her iki ülke arasındaki sağlık pazarına yeni bir heyecan getireceğine olan inancım tamdır. USHAŞ'ın Taşkent'te koordinasyon ofisi ve ön tanı merkezi açabilmesini teminen Özbek tarafının yer göstermesinden memnuniyet duyacağız. Konuyla ilgili USHAŞ yetkilileri çalışmalarına başlayacaktır."

Fotoğraf: AA

Forumda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Taşkent Tıbbiyat Merkezi tarafından fahri profesörlük unvanı ve sağlık alanındaki çalışmaları nedeniyle ödül takdim edildi.

Törenin ardından Bakan Koca, beraberindeki heyetle fuar alanındaki stantları ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Fotoğraf: AA

Sağlık İş Forumu 2 gün daha devam edecek.

Kaynak: TRT Haber, AA

Diğer Haberler