fsm-koprusu-mor-isikla-aydinlatilacak

FSM Köprüsü mor ışıkla aydınlatılacak

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde hastalığın farkındalık rengi olan mor ışıkla aydınlatılacak.

20 Eylül 2019 17:37

Alzheimer Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Turan Işık yaptığı açıklamada, Alzheimerda farkındalığın önemli olduğunu söyledi.

Alzheimer tedavisinin olmadığını belirten Işık, "Beyinde istenmeyen bir şekilde normal protein üretimi birikiyor. Bu durum beyindeki nöronların hasarlanmasına neden oluyor. Bellek bozukluğuyla ortaya çıkan bir tablo meydana geliyor." diye konuştu.

Hastalığın erken ve doğru olarak belirlenmesinin çok önem arz ettiğini dile getiren Işık, alzheimerda iyileştirici yöntemler uyguladıklarını belirtti.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü kapsamında "Başarılı Yaşlanma" adı altında sempozyum düzenlediklerini dile getiren Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Başarılı yaşlanmayı bir sistem olarak değerlendirmek lazım. Devlet politikası haline getirmeliyiz. Sigara ve tansiyonun bertaraf edilmesi, kilo kontrolü, fiziksel egzersizlerin hepsi başarılı yaşlanmayı sağlıyor. Hastalıkta eğitim çok önemli ve bunun çocukluk döneminde başlaması gerekiyor. Bu nedenle çeşitli aktivitelerle alzheimera dikkati çekmek istiyoruz. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü'nde Karayolları Genel Müdürlüğünün desteğiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü mor ışıkla aydınlatacağız. İnsanların bu hastalığa karşı farkındalıklarının artmasını amaçlıyoruz."

Kaynak: AA

Diğer Haberler