10-yillik-kirgizistan-hayali-icin-binlerce-kilometre-pedal-cevirdi

10 yıllık Kırgızistan hayali için binlerce kilometre pedal çevirdi

İstanbul'dan yola çıkan Mustafa Aksoy, binlerce kilometre pedal çevirerek Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e 80 günde ulaştı.

21 Temmuz 2019 16:15

Beden Eğitimi öğretmeni 35 yaşındaki Mustafa Aksoy, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki Ala Too Meydanı'nda, "Tanrı Dağlarına Yolculuk" adını verdiği, bisikletle İstanbul'dan Kırgızistan'a gitme hayalini anlattı.

Gaziantep'te dünyaya geldiğini, Kuşadası'nda büyüdüğünü ve Trakya Üniversitesi Beden Eğitim Bölümünden mezun olduğunu belirten Aksoy 10 yıl önce, Türkiye Türklerinin ilk ana yurdu olan Orta Asya'nın tarihi, doğası ve bu coğrafyadaki insanların yaşamlarına merak duyması nedeniyle Kırgızistan'a bisikletle ulaşmayı hayal etmeye başladığını söyledi.

Çocukluktan beri bisiklet tutkusu olduğunu ifade eden Aksoy, "Her çocuk gibi ben de bisiklet üstünde büyüdüm. Her yetişkin gibi bisikleti bırakmadım. Gündelik hayatta da bisikleti ulaşım aracı olarak görüyorum. Haliyle bunu antrenman amaçlı da kullanıyorum" dedi.

"Bu topraklara bisikletle yolculuk yapmayı hayal ettim"

Aksoy, iş ve sosyal hayatı, ekonomik durumu gibi nedenlerden dolayı hayalini gerçekleştirebilmek için yeterince uğraşamadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Hayalimin somutlaşmasının ardından yolculuğa çıkmak için 8 ay hazırlık yaptım. Üzerinden geçeceğim ülkelerin para birimlerini, sosyal yaşamını ve diğer hususlarını araştırdım. Yolculuğumu kilometre kilometre olarak hesapladım. Yolculuğumu tamamlamak için kendi performansıma göre 100 gün hedef koydum ve buna göre strateji belirledim."

Mustafa Aksoy, yolculuğunu günde ortalama 85 kilometre katederek 80 günde tamamladığını aktardı.

Yolculuk sırasında kendisini iyi hissettiği zamanlarda biraz daha hızlı sürdüğünü vurgulayan Aksoy, "Bu da bana gün kazandırdı. Dolayısıyla planladığımdan 20 gün erken geldim. Günde ortalama 85 kilometre katettim. Toplam 5 bin 747 kilometre katettim. 35 bin metreden çok eğim tırmandım. Bu da ciddi bir rakam" dedi.

Bisikletiyle 5 ülke geçti

Aksoy, Türkiye'den başladığı yolculuğu boyunca Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'dan geçtiğini anlattı.

Geçtiği ülkelerde kendisini yabancı hissetmediğini söyleyen Aksoy, "Türk cumhuriyetlerinde açıkçası kendimi hep evimde gibi hissettim. Türkiye'deki yaşantıdan çok farklı değil. Bazen birebir aynı. Düşünceler birbirlerine çok yakın" ifadelerini kullandı.

Yolculuk sırasında yaklaşık 3 kilogram verdiğini de belirten Aksoy, "Ana yurttan ata yurduna bisikletle gelmeyi 10 yıl boyunca hayal ettim. Hayalimi 5 bin 747 kilometre yol katederek gerçekleştirdim" diye konuştu.

Yeni projesi Han Tengri'ye tırmanmak

Aksoy, yeni projesinin Bişkek'ten Issık Göl bölgesindeki Karakol şehrine gitmek ve orada deniz seviyesinden 7 bin metre yükseklikte olan Tanrı Dağı'nın Han Tengri (Göklerin efendisi) buzuluna tırmanmak olduğunu anlattı.

Hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Aksoy, Bişkek'in önemli yerlerini ziyaret etmesinin ardından Karakol şehrine doğru yola koyuldu.

Kaynak: AA

Diğer Haberler