1-hazar-ekonomik-forumu-turkmenistanda-yapildi

1.Hazar Ekonomik Forumu, Türkmenistan'da yapıldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Avaza turizm bölgesindeki Kongre Merkezi’nde Birinci Hazar Ekonomik forumu gerçekleştirildi.

14 Ağustos 2019 15:03

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla yapılan foruma, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin,  Azerbaycan Başbakanı Nevruz Mammedov ve İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri katıldı.

Ayrıca, Birinci Hazar Ekonomik Forumu’na Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov konuk olarak katıldı.

Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen bu forum, başta enerji olmak üzere ticaret, sanayi ve ulaştırma alanlarındaki işbirliğiyle ön plana çıktı. Forum, heyet başkanlarının konuşmalarıyla başladı. 

Forum’da ilk olarak ev sahibi türkmenistan Devlet Başkanı konuştu. Forum katılımcılaırna hitap eden Türkmen Lider, Hazar’a kıyısı bulunan ülkeler arasında çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi açısından bir dizi önemli tekliflerde bulundu.

Devlet Başkanı, Hazar Denizi için yeni Çevre Programı’nın hazırlanmasının önemine değindi.

Devlet Başkanı, Hazar’ın zengin doğal kaynaklarının korunmasına ve rasyonel kullanılmasına yönelik bir dizi çevresel tedbir olarak yeni bir Hazar çevre programı oluşturulmasının önemli olduğunu, bu Programın, Hazar’daki çevresel durumun izlenmesi işlevini yerine getirebileceğini ve kıyı ülkelerinin hükümetlerine, ilgili tavsiyelerde bulunabileceğini ifade etti. 

Türkmenistan'ın bu konuyla ilgili tüm ortaklarla ciddi bir şekilde ilgilenmeye hazır olduğunu belirten Türkmen Lider, aynı zamanda, BM'nin ve her şeyden önce uzman çevre kuruluşlarının tam desteğini beklediklerini ifade etti

Foruma damgasını vuran konulardan biri de Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitri Medvedev’in, forum öncesi Uluslararası Otomobil Fuarında tanıtılan ve üretimi Rusya’da gerçekleştirilen AURUS otomobili Türkmenistan Devlet Başkanı’na tanıtması oldu.

 

Yeni model otomobili inceleyen Berdimuhamedov, AURUS otomobilin satın alınması konusunda iki devlet heyetleri arasında görüşmelerin gerçekleştirileceğini ifade etti. 

Anahtar Kelimeler: Türkmenistan, Avaza, 1.Hazar Ekonomik Forumu,

Diğer Haberler