14-temmuz-katliami-39-nin-56-yildonumu

14 Temmuz Katliamı'nın 56. Yıldönümü

Irak'ın Kerkük kentinde Türkmenlere yönelik "14 Temmuz Katliamı"nın yıldönümünde anma töreni düzenlendi.

15 Temmuz 2015 13:44

14 Temmuz Şehit Mezarlığı'ndaki törene Türkmen liderler ve yetkililer ile katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Aileler 56 yıl önce kaybettikleri yakınları için dualar edip, gözyaşı döktü.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi yaptığı açıklamada, Türkmen varlığını Irak'tan silmek isteyenlerin 14 Temmuz'da söz konusu katliamı gerçekleştirdiğini söyledi. Salihi, Türkmenlerin Irak'taki varlığının devam etmesi için Türkiye'nin mutlaka yanlarında olması gerektiğini vurguladı.

ITC Başkan Yardımcısı ve Kerkük Milletvekili Hasan Turan da Irak ve Suriye'de demografik yapının değiştirilmeye çalışıldığını savunarak, "Suriye'de Tel Abyad ve Halep, Irak'ta ise Telafer, Tuzhurmatu, Altunköprü, Kerkük ve Tazehurmatu'da demografik değişim peşindeler. Bizi burada yok etmek istiyorlar" dedi.

14 Temmuz Katliamı

Irak'ta cumhuriyetin kuruluşunun birinci yılını kutlamak üzere sokaklara çıkan Türkmenlerin üzerine kimliği belirsiz kişilerce 14 Temmuz 1959'da ateş açılmış, saldırıda yüzden fazla kişi hayatını kaybetmişti. Söz konusu olay tarihe "14 Temmuz Katliamı" olarak geçmişti.

Anahtar Kelimeler: ırak, kerkük, türkmenler, türkmen lider, ırak türkmen cephesi, kerkük milletvekili erşet salihi, tuzhurmatu,

Diğer Haberler