2000-yillik-kultur-han-otaginda-yasatiliyor

2000 yıllık kültür "Han Otağı"nda yaşatılıyor

Van'ın Erciş ilçesinin Ulupamir Mahallesi'nde yaşayan Kırgız Türkleri, kurdukları "Han Otağı"nda 2000 yıllık kültürlerini ve yemeklerini tanıtıyor .

27 Şubat 2018 11:58

Van'ın Erciş ilçesinin Ulupamir Mahallesi'ndeki Kırgız Türkleri, kurdukları "Han Otağı"nda kültürlerini ve yemeklerini tanıtıyor.

Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 36 yıl önce göç ederek Ulupamir Mahallesi'ne yerleşen Kırgız Türkleri, bulundukları bölgede yaşam tarzları, gelenekleri ve binicilikteki ustalıklarıyla dikkati çekiyor.

Mahallede "han otağı"nı kuran Kenan Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otağı 3 ay önce kurduklarını ve oluşturulan alanla kent turizmine de katkı sunmayı amaçladıklarını anlattı.

Kısa süre içerisinde ülkenin çeşitli illerinden ziyaretçilerin ilgi gösterdiğini belirten Aytaç, "İnsanımızın bu kültüre özlem ve ihtiyacı var. Bu sebeple kurduğumuz otağla birlikte köyümüze gelen turist sayısı 100 iken şimdi ise 1000'e ulaştı" dedi.

- "Otağı bir turizm markası haline getirmeyi amaçlıyoruz"

Otağa gelen turistlere, 2000 yıllık Kırgız kültürünün tanıtıldığını kaydeden Aytaç, "Bizim buradaki amacımız yavaş yavaş bu geleneği ülkemizin tamamına yaymaktır. Biz pilot olarak Ulupamir'de başladık. İlerleyen süreçte Erciş, Erzurum, Ardahan gibi illerde bu kültürü yaşatacağız. Çünkü şu anda kent merkezinden çok uzak bile olsak misafirlerimizin yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz. Otağı bir turizm markası haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bu bizim öz değerimizi anlatan bir kültür, bunun içinde insanımızda gereken özeni gösteriyor." diye konuştu.

Aytaç, kışın fotoğrafçıları yazın ise çeşitli illerden gelen ziyaretçileri ağırladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Havaların ısınmasıyla ülkemizin birçok yerinden vatandaşların ilgisiyle karşılaşıyoruz. Vatandaşların bu konuda bizlere yoğun talebi var. Bizler de yavaş yavaş talepleri karşılamaya çalışıyoruz. Burada sergilediğimiz bütün ürünler el emeği ve 2000 yıl önce kullanılan ürünlerle aynı özellikleri taşıyor. Otağ, otağı oluşturan motifler, yemekler, yerde gördüğünüz keçe, halı ve bunların hepsinde bir stratejik sanat var. Burada 2000 sene önce yaşatılan ve yaşanılan kültürü tekrardan ortaya çıkardık. Atalarımız binlerce sene önce bu anlayışı düşünerek yaşamış. Bu bile bizim tarihimiz ve özümüzle gurur duymamıza yetecek."

Aytaç, yakın zamanda "han otağı"nda konaklama imkanı da sunacaklarını sözlerine ekledi.

 

Anahtar Kelimeler: Van, Erciş, Ulupamir, Kırgız Türkleri, Pamir Kırgızları, Han Otağı,

Diğer Haberler