2020-turk-dunyasi-kultur-baskenti-hive-turizmde-iddiali

2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hive, turizmde iddialı

Özbekistan Kültür Bakan Yardımcısı Kamala Akilova, "Hive'nin '2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti' ilan edilmesi Özbekistan'da ve Hive'de turizmin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır." dedi.

29 Şubat 2020 11:36

Akilova, Hive'nin TÜRKSOY tarafından "2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçen sene Bakü’deki Türk Konseyi Zirvesi'nde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in Hive şehrinin kültür başkenti ilan edilmesini teklif ettiğini anımsatan Akilova, bunun ardından Kırgızistan'da düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 37. Dönem Toplantısı'nda kentin "2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan edildiğini aktardı. Akilova bunun gurur verici olduğunu kaydederek "İlk defa Özbekistan’da bir şehir kültür başkenti olarak ilan edildi." ifadesini kullandı.

Hive’nin Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesiyle ilgili şehrin gözbebeği İçankale'de ilkbaharda gösterişli bir açılış töreninin yapılacağını ve bu etkinliğe aralarında TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'un da bulunduğu çok sayıda yabancı konuğun katılacağını belirten Akilova, bunun ardından yıl boyunca Hive'de aralarında konferans, seminer, konser, resim sergileri, bilimsel sempozyumlar, ressamlar buluşması ve gençlik etkinliklerinin de bulunduğu çeşitli programların düzenlenceğini vurguladı.

Tarihi bir şehir olan Hive'nin, Özbekistan'ın gurur kaynağı olduğunu ve etkinliklerin en üst düzeyde yapılacağını bildiren Akilova, "Hive'nin Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesiyle ilgili olarak TÜRKSOY ile iş birliğinde yıl boyunca 20’den fazla etkinlik yapılacaktır." dedi. Akilova, sadece Türk dünyasının değil, dünya medeniyetinin de incisi olan etkinliklerin yapılacağı İçankale'nin ender, emsalsiz ve masalsı bir şehir olduğunu kaydetti.

Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesinin tüm dünyanın dikkatinin Özbekistan'a ve Hive'ye odaklanmasına ve kentin tanıtılmasına katkı sağlayacağını dile getiren Akilova, bugün ağırlıklı olarak Batılı turistlerin geldiği Hive’ye artık Türk dili konuşan ülkelerden de ziyaretçi sayısının artacağını vurguladı. Akilova, "Hive'nin 2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi Özbekistan'da ve Hive'de turizmin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır." diye konuştu.

1990 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan Hive, geçen sene Kırgızistan'da düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 37. Dönem Toplantısı'nda "2020 Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan edilmişti.

Anahtar Kelimeler: 2020 türk dünyası kültür başşkenti, hive, özbekistan, kültür bakan yardımcısı, kamala akilova,

Diğer Haberler