8-ulke-8-sehir-1-festival-bakude

"8 ülke, 8 şehir, 1 festival" Bakü'de

6 Ekim'de düzenlenen 3. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nde ödül alan filmler, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de sinemaseverlerle buluşuyor.

12 Ekim 2018 13:41

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, 6 Ekim'de İstanbul'da "8 ülke, 8 şehir, 1 festival" sloganıyla düzenlenen 3.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nde ödül alan filmlerin gösterimine başlandı.

Azerbaycan Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesinde düzenlenen etkinliğin açılış toplantısına Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Ceyran Mahmudova, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) Başkanı Menderes Demir, Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri İrfan Çiftçi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Büyükelçi Özoral, Türkiye ve Türk cumhuriyetlerinin Sovyetler döneminde 70 yıl birbirinden ayrı kaldığını söyledi.

Azerbaycan ve Türkiye'nin "bir millet, iki devlet" olduğunu belirten Özoral, "Bu iki devletin çok daha fazla kardeşi var. Bu kardeşler 70 yıl birbirinden ayrı kaldı fakat birbirinin varlıklarını unutmadı. Bugün artık Türk devletleri bağımsız cumhuriyet olarak uluslararası camiada yerini aldı. Ama birbirimizi tanımak için, bağları korumak ve güçlendirmek için daha yapmamız gereken çok iş var. Bu festival de bu maksata hizmet eden en güzel etkinliklerden biri." şeklinde konuştu.

TDGF Başkanı Demir ise festivali düzenlemekteki gayelerinin geniş bir coğrafya, engin kültüre sahip Türk milletinin değerlerini belgeselci ve sinemacı gözüyle çekerek öncelikle kendi akrabalarına aktarmak ve dünyaya sunmak olduğunu söyledi.

Festivalin Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli kurumları ve diğer 7 ülkenin üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek gerçekleştirdiği gönül hareketi olduğunu vurgulayan Demir, "Türk'ün tüm güzelliklerini belgesel marifetiyle Türk coğrafyalarına götüreceğiz." dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Osmaniye Belediyesinin katkılarıyla hazırlanan "Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya ve Bosna Hersek'ten 8 farklı kadının anlatıldığı "Türk ana" filmi gösterildi. Daha sonra ödül alan filmler Bakülü genç sinemaseverlerle buluştu.

TDGF'de, "8 ülke, 8 şehir, 1 festival" sloganıyla bu sene 3'üncüsü düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nde Özbekistan'dan yarışmaya katılan, yönetmenliğini Ali Hamratev'in yaptığı "Seni Unutmadım" filmi birinci, Irak'tan Didem Şahin'in yönettiği "Men Türkmenem Men Begem" filmi ikinci, Türkiye'den yönetmen Kaan Atilla Taşkın'ın "Karadeniz'in Yalnız Nineleri" isimli filmi üçüncü olmuştu.

Anahtar Kelimeler: 8 ülke, 8 şehir, 1 festival, bakü, 3. Türk Dünyası Belgesel,

Diğer Haberler