bir-millet-iki-devlet-siarindan-hareketle-calisiliyor

“Bir millet iki devlet şiarından hareketle çalışılıyor”

Cumhurbaşkanı Gül, Berdimuhamedov onuruna yemek verdi.

04 Haziran 2014 09:55

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Gül ve Berdimuhamedov, davetlileri Büyük Resepsiyon Salonu'nun girişinde karşıladı.  

"İKİ ÜLKE ARASINDA 'ALTIN ÇAĞ' YAŞANIYOR"

Berdimuhamedov'un ziyaretinin 7 yıl içinde karşılıklı gerçekleştirilen 12'nci ziyaret olduğuna işaret eden Gül, "Bu durum, hiç şüphesiz dostluk, kardeşlik ve gönüldaşlığımızın ne denli güçlü olduğunun müşahhas bir nişanesidir. Bir bakıma, Türkiye-Türkmenistan ilişkilerindeki 'altın çağ'ın tezahürüdür. Amacımız, bu ivmeyi muhafaza ederek, işbirliğimize yeni boyutlar kazandırmayı sürdürmektir" diye konuştu. 

Soma'daki maden faciası nedeniyle Türkiye'nin acısını paylaşan Türkmenlere teşekkür eden Gül, "Keder ve sevinçte ortak, tek bir millete mensup olduğumuzu bir kez daha gösterdiniz. Kadirli doğanımın ifadesiyle, 'kan kardeşinden de öte, kemik kardeşi' olduğumuzu teyit ettiniz" dedi.  

"BİR MİLLET, İKİ DEVLET ŞİARINDAN HAREKETLE ÇALIŞILIYOR" 

Dostluk ve kardeşliklerinin temelleri asırlar önce beraber atılan Türkiye ile Türkmenistan'ın elbirliğiyle parlak yarınlara doğru yol aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, "bir millet, iki devlet" şiarından hareketle ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi için çalışıldığını kaydetti. Bu kapsamda Türkmenistan'ın son yıllarda hız verdiği büyük kalkınma hamlesine katkının devam ettiğini vurgulayan Gül, iki ülke arasında ticaretten turizme, taahhüt işlerinden enerjiye, tarımdan petro-kimyaya kadar birçok alanda güçlü işbirliği bulunduğunu dile getirdi.  

Türk firmalarının yurt dışında en fazla proje üstlendiği ülkelerin başında Türkmenistan'ın geldiğine işaret eden Gül, ikili ilişkilerin gelişmesinde anahtar rol oynayan Türk girişimcilerine duyulan güven için Berdimuhamedov'a teşekkür etti. Gül, Türkmenistan'ın çehresini değiştiren prestij projelerine ve verimli ortaklıklara başarıyla imza atan iş adamlarını da kutladı. Cumhurbaşkanı Gül, "Ortak çabalarımızla, sadece ülkelerimiz ve kardeş halklarımızın değil, Orta Asya ve Hazar Havzası'nın inkişafı ve refahına da katkı sağlamış oluyoruz" değerlendirmesini yaptı.  

"İLİŞKİLER GENÇLERİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK" 

Eğitim ve kültür alanındaki çalışmaların iki ülke arasındaki işbirliğine derinlik kattığını ifade eden Gül, sözlerine şöyle devam etti:

"Geleceğimizin teminatı gençlerimizin zamanın ruhunu okuyabilen, bilgili ve milli şuuru yüksek bireyler olarak yetiştirilmesi, ortak istikbalimize yapılan en büyük yatırımdır. Bu çerçevede, Türkiye ve Türkmenistan'da tahsil gören 8 binden fazla gencimizi fahri gönül elçilerimiz olarak görüyoruz. İlerletilmesi için büyük emek verdiğimiz Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinin parlak yarınları, bu gençlerin omuzlarında yükselecektir."

"DOSTLUK VE KARDEŞLİK GELİŞECEK"

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da kendisine ve beraberindeki heyete gösterilen konukseverlik için teşekkür etti. Ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine ve zenginleşmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten Berdimuhamedov, "Siyasi, ticari, ekonomik, kültürel, beşeri, bilim ve eğitim alanlarındaki işbirliğimizi sürdürmeye hazırız." dedi.  

Türkiye ile Türkmenistan arasındaki kültürel ve beşeri ilişkilere dikkati çeken Berdimuhamedov, bu yıl sadece Türkmenistan için değil dünya edebiyatı için de büyük önem taşıyan Mahtumkulu Firaki'nin doğumunun 290'ıncı yılının kutlandığını söyledi. Berdimuhamedov, "Bu açıdan, Türkiye Cumhuriyeti'nde büyük Mahtumkulu'nun mirasına ve anısına gösterilen saygıdan hareketle, tarihi, milli ve kültürel ortaklığın ebedi değerlere ve geleneklere dayalı olduğuna tanıklık etmek hepimiz için memnuniyet vericidir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül'e "Uluslararası Mahtumkulu Nişanı"nın verilmesinin kararlaştırıldığını bildiren Berdimuhamedov, Gül'ü kutlayarak, Türk halkının refahına yönelik çalışmalarında başarılar diledi. "Bugünkü coşkunun ışığında geleceğe bakarak Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti’nin dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin kararlı bir şekilde gelişeceğine inanıyorum" diyen Berdimuhamedov, konuşmasının ardından Gül'ün yakasına nişanı taktı ve beratını takdim etti.

Cumhurbaşkanı Gül de teşekkür ederek, "Kadim kardeşliğimizin müşahhas bir tezahürü olan bu anlamlı nişanı, Türk milletini temsilen taşımaktan büyük şeref duyacağım" dedi.
Anahtar Kelimeler: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov,

Diğer Haberler