bosna-39-nin-uzun-soluklu-etkinligi-quot-ayvaz-dede-senlikleri-quot

Bosna'nın Uzun Soluklu Etkinliği "Ayvaz Dede Şenlikleri"

Boşnakların Müslüman olmasının en önemli simgelerinden Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede anısına, 505 yıldır şenlikler düzenleniyor.

14 Haziran 2015 12:30

Boşnakların Müslüman olmasının en önemli simgelerinden Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede anısına, 505 yıldır düzenlenen şenlikler kapsamında, ülkenin farklı şehirlerinden gelerek Karaula kasabasından bu sabah Prusats'a hareket eden atlılar, Donyi Vakuf şehrinde binlerce vatandaş tarafından coşkuyla karşılandı.

Bosna Hersek'in en uzun soluklu etkinliği Ayvaz Dede Şenlikleri renkli görüntülere sahne oluyor. Geleneksel kıyafetleri, kırmızı fesleri ve taşıdıkları sancaklarla bu sabah Karaula'dan yola çıkan atlılar, Donyi Vakuf'a ulaştı. Yarın merkezi programın yapılacağı Prusats'a giden atlı birliklerin geçişi, ilgiyle izlendi.

Şehrin ana caddesinin her iki tarafına dizilen vatandaşlar, ellerindeki Türkiye ve Bosna Hersek bayraklarıyla atlıların geçişini izledi. Geçiş sırasında, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Bölüğü de konser verdi.

Geleneksel olarak Travnik Müftüsü Ahmed Adiloviç'in bayrağı en yaşlı bayraktara teslim etmesinin ardından, atlılar yarın merkezi programın yapılacağı Prusats'a doğru yollarına devam etti.

Ayvaz Dede hakkında

Ayvaz Dede, Sarı Saltuk gibi irşad maksadıyla Anadolu'dan bölgeye gelen Horasan erenlerindendir. İnanışa göre, Manisa Akhisarlı bir derviş olan Ayvaz Dede, 500 yılı aşkın süre önce, kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Donyi Vakuf kentinin Prusats (Akhisar) kasabasındaki dağa geldi.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için 40 gün 40 gece burada ibadet eden Ayvaz Dede, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördü. Boynuz sesiyle uykusundan uyanan Ayvaz Dede, bir anda karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı buldu. Böylece bölge suya kavuşmuş, kuraklık sona ermiş oldu. Bu olayı duyan çok sayıda kişi de İslam'a geçti.

Şenliklerin bir bakıma bu bölgedeki insanların İslam'a geçmesi dolayısıyla da düzenlendiği biliniyor.

Eski Yugoslavya döneminde, 1947 yılında düzenlenmesi yasaklanan Ayvaz Dede Şenlikleri, 1990 yılından itibaren yeniden düzenlenmeye başladı.

Anahtar Kelimeler: bosna hersek, ayvaz dede şenlikleri,

Diğer Haberler