cumhurbaskani-erdogan-ve-nazarbayevden-ortak-basin-toplantisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nazarbayev'den ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, baş başa  görüşmeleri ve katıldıkları Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) Toplantısı'nın  ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

13 Eylül 2018 17:39

Konuşmasına "Sayın Cumhurbaşkanı, değerli Aksakalım" diyerek, başlayan  Erdoğan, Türkiye ve Kazakistan arasındaki YDSK Toplantısı'nın üçüncüsü  vesilesiyle bir araya geldikleri Nazarbayev ve heyetini ağırlamaktan memnuniyet  duyduğunu belirtti.

"Türk dünyasının Aksakalı'na bir kez daha sizlerin huzurunda hoş  geldiniz diyorum." ifadesini kullanan Erdoğan YSDK'nın ikincisinin 2015'te  Kazakistan'da düzenlendiğini anımsattı.

Erdoğan, Nazarbayev ile Kırgızistan'daki Türk Konseyi 6. Zirvesi  dolayısıyla 3 Eylül'de bir araya geldiklerini hatırlatarak, bugün  gerçekleştirilen baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinde ikili gündemlerindeki  tüm konuları samimi şekilde değerlendirme imkanı bulduklarını kaydetti.

Son derece kapsamlı ve verimli istişareler yaptıklarını aktaran  Erdoğan, ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında 5 belgenin de akdedildiğini  bildirdi.

"FETÖ ile mücadele konusunda fikri alışveriş yaptık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ankara'da toplanan Türkiye-Kazakistan  Yatırım Forumu kapsamında toplam portföyü 2 milyar dolara yaklaşan 20'den fazla  belgenin, iki ülkenin ilgili kurumları ve özel sektör firmaları arasında  imzalandığını vurguladı.

"Görüşmelerimizde FETÖ ile mücadele konusunda bir fikri alışveriş  yaptık." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu örgütün ülkemiz, milletimiz ve varlık gösterdiği tüm ülkeler için  oluşturduğu tehdidi tüm boyutlarıyla ortaya koyduk ve ilgili arkadaşlarımızı  görevlendirdik. Bugün ayrıca ekonomi, ticaret, savunma, kültür ve eğitim başta  olmak üzere ikili gündemimizde yer alan diğer meseleleri de tüm vecheleriyle ele  alma fırsatımız oldu."

İki ülke ilişkilerinin her alanda mükemmel düzeye ulaşması için  önümüzdeki dönemde çabaların daha da yoğunlaştıracağına işaret eden Erdoğan,   "Kazakistan ile ikili iş birliğimizin yanında, Türk Konseyi'nin çalışmalarına da  katkıda bulunma hususunda mutabakatımızı bir kez daha teyit ettik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ata yurdu Kazakistan'dan gelerek kendilerini  şereflendiren Nazarbayev ve heyetine şahsı ve heyeti adına şükranlarını ifade  ederek, "Derin ve köklü geçmişimizden güç alan Türkiye-Kazakistan ilişkilerini  geleceğe daha da güçlenerek taşıyacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

'KAZAKİSTAN, TÜRKİYE'Yİ DESTEKLİYOR'

Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile verimli bir görüşme  gerçekleştirdiklerini kaydederek, "Uluslararası arenada Kazakistan, Türkiye  siyasetini destekliyor." dedi.

Bölgesel ve küresel konularda Türkiye ve Kazakistan'ın aynı görüşlere  sahip olduğunu vurgulayan Nazarbayev, "Ortak tarih ve manevi zenginliklerimize  dayanan iş birliğimiz devam etmekte." şeklinde konuştu.

Nazarbayev, Stratejik İşbirliği Konseyi Üçüncü Oturumunda iki taraflı  etkinliklerin değerlendirildiğini belirterek, "Bunun sonuçları olarak iki ülke  arasındaki iş birliği artacak diye inanıyorum. Kazak-Türk siyasi diyaloğu da  gelişmekte. Bu anlamda farklı ziyaretler yaparak daha sık görüşmemiz gerekiyor."  dedi.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, "Uluslararası problemlerle ilgili Astana ile  Ankara birbiriyle açık fikir teatisinde bulunabiliyor." ifadesini kullandı.

Kırgızistan'da gerçekleştirilen Türk Konseyi Zirvesi'nde birçok  konunun değerlendirildiğini kaydeden Nazarbayev, "Şu anda Türk dili konuşan  ülkeler kendi içindeki meseleleri çözerek bizimle beraber çalışmaya hazır  olmaları, bizler için memnuniyet verici." ifadelerini kullandı.

"Bizim başlıca amacımız iki ülke arasındaki iş birliğini genişletmek."  diyen Nazarbayev, ticari, ekonomik ve yatırım konularında görüşmeler yaptıklarını  kaydetti.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan'da Türklerin de sermayedar olduğu  bin 800'den fazla işletmenin bulunduğuna dikkati çekti.

Hedef ticaret hacmini 10 milyar dolara yükseltmek

İkili ticaret hacminin geçen yıl 1,9 milyar dolar olduğunu söyleyen  Nazarbayev, "Yakın zamanda ticaret hacmimizi 5 milyara yükseltip daha sonra 10  milyar dolara yükseltmek için önümüze bir amaç koyduk. Hükümetlerimiz bu  doğrultuda çalışacak." dedi.

Nazarbayev, geçen yıl "Yeni Sinerji-Ortak Ekonomi Programı"nın  2017-2020 yıllarına yönelik Eylem Planına imza attıklarını hatırlatarak, bu  program çerçevesinde 24 yatırım projesinin gerçekleştiğini kaydetti. Nazarbayev,  "Bunların toplam hacmi 800 milyon doları oluşturuyor." dedi.

Ziyareti kapsamında Türk firmalarının başkanlarıyla da görüştüklerini  belirten Nazarbayev, iki ülke arasında ticaret ve yatırım konularını  değerlendirdiklerini söyledi.

"2 milyar dolarlık karşılıklı projelere imza attık"

Nazarbayev, "Ziyaretim çerçevesinde 2 milyar dolarlık karşılıklı  projelere imza attık. Bunları artık hayata geçirmek için çaba sarf etmemiz  gerekir." dedi.

Kazakistan ve Türkiye'nin İpek Yolundaki ülkeler olduğuna işaret eden  Nazarbayev, "Türk yatırımcıları Bakü-Tiflis-Kars'ın devamı olan Aktau ve Kurık  limanlarının lojistik hatlarını kullanmaya davet ediyorum." çağrısında bulundu.

Nazarbayev, bu limanların açılışıyla ikili iletişimi sağlayacak yeni  bir koridor açıldığını vurguladı.

Görüşmelerde askeri, teknik, tarım, turizm, kültür, bilim, teknoloji  alanlarındaki iş birliklerinin de değerlendirildiğini belirten Nazarbayev, "Bu iş  birliğimizi daha da geliştirmeye hazırız. Kazakistan ile Türkiye arasındaki iş  birliğini her alanda geliştirmemiz için tüm potansiyele sahibiz." diye konuştu.

Kazakistan'ın ilk bağımsızlık yıllarından bugüne Türkiye'nin  kendilerine destek olduğunu söyleyen Nazarbayev, bağımsızlıklarından sonra  kendilerini ilk destekleyen cumhurbaşkanının kendisini telefonla arayarak tebrik  eden Turgut Özal olduğunu sözlerini ekledi.

İki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı

Ortak basın toplantısı öncesinde Erdoğan ve Nazarbayev'in huzurunda  iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni yapıldı.

Buna göre iki ülke hükümetleri arasında "Askeri İş Birliği Anlaşması"  ve "Askeri Alanda Gizlilik Dereceli Bilgilerin Karşılıklı Korunması Anlaşması"  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Ermekbayev  tarafından imzalandı.

"Yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı 2018-2020 Eylem Planı"na ise  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanı  Zhenis Kassymbek imza koydu.  

İki ülke hükümetleri arasındaki "Kültür Merkezlerinin Kuruluşu ve  Faaliyetlerine İlişkin Anlaşma" Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile  Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Arystanbek Mukmahemidiuly tarafından imza altına  alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kazakistan Tarım Bakanlığı Arasında  "Tarımsal İş Birliği Mutabakat Zaptı"nı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet  Hadi Tunç ile Kazakistan Tarım Bakan Yardımcısı Yerlan Nysanbayev imzaladı.

Kaynak: A.A

 

 

Anahtar Kelimeler: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev,

Diğer Haberler