erbil-39-de-turkmen-sehitlere-anma-toreni

Erbil'de Türkmen Şehitlere Anma Töreni

Irak'ta Baas rejimi tarafından 16 Ocak 1980'de idam edilen "Türkmen şehitler'' Erbil'de anıldı.

16 Ocak 2015 15:31

Irak Türkmen Cephesi (ITC) tarafından Erbil'deki bir camide düzenlenen etkinlikte "şehitler" için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Ayrıca mevlit okutuldu.

Programa katılan Irk Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşed Salihi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl 15 Ocak'ı 16'sına bağlayan gecede tüm "Türkmen şehitleri" andıklarını söyledi. 16 Ocak'ın Türkmenler için "şehit günü" olduğunu ifade eden Salihi, bu gün dolayısıyla tüm Türkmen halkına birlik beraberlik çağrısında bulundu.

Terör örgütü IŞİD'in saldırıları sonucu mağdur olan Türkmen sığınmacıların evlerine dönmesini temenni eden Salihi, "Analarımızın gözyaşları artık durmalıdır" dedi.

Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam da Irak'ta mevlit ve anma merasimlerinin yerel halk için özel bir önem taşıdığını belirterek, "Dolayısıyla burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Yarın da Türkmen Şehit Günü anma programı olacak. Bu vesileyle tüm Türkmen şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum" diye konuştu.

ITC Milletvekili Aydın Maruf ise Baas rejiminin 1980'de Türkmenlerin lider kadrosunda olan siyasileri idam ettiğini hatırlatarak, "Biz bu nedenle sadece Erbil'de değil, bütün Türkmeneli bölgesinde şehitlerimizi anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Irak'ta Saddam Hüseyin'in başında olduğu Baas rejimi, 16 Ocak 1980'de Türkmen liderler, Abdullah Abdurrahman, Dr. Necdet Koçak, Adil Şerif ve Dr. Rıza Demirci'yi idam etmişti.

 
Anahtar Kelimeler: Türkmen, Erbil,

Diğer Haberler