eski-turkmenistan-devlet-baskani-berdimuhamedov-turk-devletleri-teskilati-zirve

Eski Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9. Zirvesi'nde konuşan eski Türkmenistan Devlet Başkanı ve Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, "Türkmenistan'ın ulaştırma ve enerji sektörlerini Türk Devletleri Teşkilatının öncelikli yönlerinden biri olarak görüyorum." dedi.

11 Kasım 2022 13:18

Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrindeki kongre merkezinde düzenlenen zirvede konuşan Berdimuhamedov, bu zirvenin üye ülkelerin ekonomik, ticari, yatırım, kültürel ve insani alanlardaki iş birliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağına inandığını, zirvenin ayrıca uluslararası ve bölgesel ilişkilerde Türk Devletleri Teşkilatı üzerinde olumlu bir etki yaratacağını kaydetti.

Türkmenistan'ın mevcut uluslararası ilişkilerine özgü yaklaşımlara, hukuk normlarına ve Birleşmiş Milletler Şartı'na sıkı sıkıya bağlı olduğunu ifade eden Berdimuhamedov, Avrasya'nın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan siyasi durumun "çok dikkatli, spesifik ve kapsamlı bir değerlendirmeyi ve uygun önlemler almayı" gerektirdiğini vurguladı.

Berdimuhamedov, 2025'in Birleşmiş Milletlerde "Barış ve Güven Yılı" ilan edilmesi için teklifte bulunulduğunu hatırlatarak Türkmenistan'ın bu teklifinin, Türk devletleri tarafından destekleneceğine olan inancını dile getirdi.

"Türkmenistan'ın ulaştırma ve enerji sektörlerini TDT'nin öncelikli yönlerinden biri olarak görüyorum"

Türkmenistan'ın, geçen yıl TDT'ye gözlemci üye olduğunu hatırlatan Berdimuhamedov, "Stratejik misyonumuzun bir parçası olarak bu organizasyonun ticaret, enerji, ulaşım, çevre, kültür ve insani alanlardaki olanaklarının artırılmasına katkıda bulunuyoruz. Türkmenistan'ın ulaştırma ve enerji sektörlerini TDT'nin öncelikli yönlerinden biri olarak görüyorum." diye konuştu.

Ulaştırma ve enerji alanlarının küresel ekonomik kalkınmadaki eğilimlerin bir belirleyicisi olarak hareket ettiğini belirten ve yeni ulaşım koridorları, enerji güzergahları oluşturmanın önemine vurgu yapan Berdimuhamedov, "Yakın gelecekte ortak önemli görevlerimiz olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"Türk devletlerindeki ekonomik fırsatlar yüksek sonuçlara ulaşmak için kullanılmalı"

Türkmenistan tarafından öne sürülen projelere, sürdürülebilir ulaşım sistemi ve enerji güvenliği konularında iş birliğine ilişkin kararına Türk devletlerinin destek verdiğini dile getiren ve destekleri için Türk devletlerine teşekkür eden Berdimuhamedov, "Ortak yatırımları, ülkelerimiz sınırları içerisinde hayata geçirmek için teşvik etmeliyiz. Türk devletlerindeki ekonomik fırsatlar yüksek sonuçlara ulaşmak için kullanılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY), 2024'ün Türk dünyasının büyük düşünür ve şairi Mahtumkulu Firaki yılı olarak ilan edilmesi ve Türkmenistan'ın Anev şehrinin 2024'te Türk dünyasının "Kültür Başkenti" ilan edilmesi teklifine verdiği destek için TDT üye ülkelerine teşekkür eden Berdimuhamedov, 2024'te Magtumkulu Firaki'nin 300. doğum yıl dönümü çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerde TÜRKSOY'un aktif yer alacağına olan inancını da dile getirdi.

Diğer Haberler