geleneksel-uygur-kum-tedavisi-sifa-dagitiyor

Geleneksel Uygur kum tedavisi şifa dağıtıyor

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaklaşık 600 yıldır uygulanan geleneksel kum tedavisi, teknoloji ile birleştirilerek pek çok hastalıktan kurtulmaya yardımcı oluyor.

31 Mayıs 2017 11:46

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde başkent Urumçi’de yaklaşık 600 yıldır uygulanan ve teknolojiyle birleştirilen geleneksel kum tedavisi yöntemi, romatizma, uykusuzluk, stres, kemik ve kadın hastalıklarına şifa kaynağı oluyor.

Urumçi Yüksek ve Yeni Teknoloji Kalkınma Bölgesi'ndeki Sincan Shanhao Biyoteknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Zeng Jun Wu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak kumlarla tedavinin bölgedeki Uygurlar tarafından romatizma, bel ve bacak ağrıları, solunum ve kadın hastalıklarını tedavi etmede 1400'lü yıllardan beri kullanıldığını söyledi.

Zeng, söz konusu yöntemin, vücudun kum içine gömülerek yapılan tedavi şekli olduğunu belirterek, "Bölgede yaşayan Uygurların geleneksel sağlık tedavisine dayanan bu yöntemi teknoloji ile birleştirerek, dünyanın birçok yerinden gelen insanların hizmetine sunuyoruz. Kum tedavisi yerel Uygur halkının keşfederek kullandığı bir yöntem. Şu anda bu yöntemle 3 binden fazla hastanın şifa bulmasına yardımcı olduk.” dedi.

Zeng, kum tedavisinin mucizevi ve ilginç bir yöntem olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Özellikle kemik iltihabı, romatizma, kadın hastalıkları, uykusuzluk ve cilt hastalıklarının tedavisi ile yorgunluktan kurtulmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda bünyeyi güçlendiriyor. Bu hastalıkların giderilmesinde şöyle bir yöntem kullanıyoruz. Bu kumların içinde 13 farklı maden bulunuyor. Güneş ışınları altında bekletiliyor ve lazer ışınları veriliyor. Kum tedavisi isteyen kişiye özel bir elbise giydiriyoruz. Elbise giydikten sonra ultra lazer ışıklarının etkisi altında tedavi yapılıyor. İnsan vücudundaki sıcaklık artıyor. Hastalar terlemeye başlıyor. Böylece vücut içindeki zararlı toksinler dışarı çıkıyor. Bu da hastaların iyileşmesine katkı sağlıyor.”

Çin’in değişik kentlerinde salonları bulunduğunu anlatan Zeng, “Bu tedavinin maliyeti kentlere göre 78 ile 388 yuan (yaklaşık 40 ile 200 lira) arasında değişiyor. Sincan gibi büyük kentlerde seans fiyatları 388 yuan (yaklaşık 200 lira) civarında. Bir seans yaklaşık 30 dakika. Değişik hastalıklar için süre de değişiyor. Örneğin romatizma için her gün bir seans ile en iyi süre 2 haftadır.” diye konuştu.

Zeng, uykusuzluk sorunu yaşayan hastalara bir günlük tedavinin yeterli olduğunu ifade ederek, “Uykusuzluk sorunu yaşayan hastaya bir kez kum tedavisi yapıldığında aynı gün iyileşme sağlanıyor. Hasta gece rahat uyumaya başlıyor." ifadesini kullandı.

Çin'in başlattığı "Kuşak ve Yol" inisiyatifinin sağladığı fırsatlarla kum tedavisini başka ülkelere taşımaya başladıklarını anlatan Zeng, şöyle devam etti:

"Şu anda hastalarımızın çoğunluğu yakın olduğu için Kazakistan, Türkmenistan gibi Orta Asya ülkelerinden geliyor. Orta yaşlı insanlar çoğunlukta. Şirketimizin geleneksel tedavi yöntemini uluslararası alana yaymak için işbirliği adımlarını da atmaya başladık. Bu yıl Dubai’de şubemizi açacağız. Fırsat yakalarsak bu salonları Türkiye’de de açmak istiyoruz. Türkiye’den bir stratejik ortak bulursak bunu kesinlikle değerlendiririz.” A.A

 

Anahtar Kelimeler: Çin, Uygur Türkleri, Geleneksel Tıp, Kum Tedavisi, Doğu Türkistan, Urimçi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi,

Diğer Haberler