gurcistan-39-da-rusya-karsiti-protesto-gosterisi

Gürcistan'da, Rusya karşıtı protesto gösterisi

Tiflis'te 30 bin kişi imzalanacağı iddia edilen askeri ortaklığı protesto etti.

17 Kasım 2014 11:37

Gürcistan'da binlerce kişi, Rusya ile Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya arasında imzalanacağı öne sürülen, ortak ordu kurulması yönündeki anlaşmayı protesto etmek için sokaklara döküldü.

Başkent Tiflis'te çoğunluğu muhalif lider Mihail Saakaşvili taraftarlarından oluşan yaklaşık 30 bin kişi, Rusya ile Abhazya arasında askeri konularda işbirliğini öngören anlaşmayı protesto etmek için, parlamento binası önünde gösteri düzenledi. Hükümeti Rusya'ya karşı etkisiz kalmakla suçlayan göstericiler, Rusya ve hükümet aleyhine slogan attı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in üzerine "çarpı" atılmış fotoğraflarının yanı sıra Rusya karşıtı sloganların yer aldığı dövizler taşıyan göstericiler, Avrupa Birliği, ABD ve Ukrayna bayraklarıyla, Rusya'nın Kırım'ı ilhakına göndermede bulundu.

Hakkında tutuklama kararı çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili de gösterilere Ukrayna'nın başkenti Kiev'den destek verdi. Video bağlantısı ile göstericilere hitap eden Saakaşvili, Rus işgaline karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Gürcistan için artık daha da güçlü olma zamanının geldiğini ifade eden Saakaşvili, "Birleşmeliyiz ve Gürcü halkı olarak Ivanişvili'ye, hayalini paylaşmadığımız söylemeliyiz" diye konuştu.

"Rus işgaline karşı Gürcü hükümetinin kapitülasyon politikalarını protesto etmeye geldik" diyen Ulusal Birlik Partisi (UNM) milletvekili Zurab Japaridze yaptığı açıklamada, hükümetten olumlu adım gelmediği takdirde her türlü yasal yoldan mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Eyleme katılan bir başka UNM milletvekili Goga Khaçidze ise Gürcistan hükümetinin güçsüz ve etkisiz oluşunun tüm uluslararası müttefikleri tarafından bilinmesinin büyük önem taşıdığını dile getirdi. "Daha etkili adımları da atabiliriz" diyen Khaçidze, uluslararası topluma Gürcüler'in, olanları eli kolu bağlı bir şekilde izlemeyeceklerini göstermek için sokağa çıktıklarını ifade etti.

Daha önce Gürcistan medyasında yer alan anlaşma iddiaları, Gürcistan hükümeti tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Eğer Rusya ile Abhazya böyle bir sözleşmeyi imzalayacaklarsa, bu durum Rusya tarafından Abhazya'nın açık bir ilhakı olacaktır" ifadelerine yer vermişti.

Tiflis yönetimi ile özerk statülü Abhazya'daki gruplar arasında 1992-1993 yıllarında yaşanan savaşın ardından Gürcü birlikleri geri çekilmiş, Abhazlar bir süre sonra tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti. Abhazya'nın 2008'de Güney Osetya'yla birlikte tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi, Gürcistan ve Rusya arasında soruna neden olmuş, Gürcistan'ın bu bölgelere asker çıkarmasının ardından Rusya karşı atağa geçerek Gürcü ordusunu geri püskürtmüştü. Rusya ile Gürcistan arasında 5 gün süren savaşın ardından Moskova yönetimi, Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 25 Ağustos'ta bağımsızlık ilanının 5. yıl dönümünde kısa bir ziyaret gerçekleştirmiş ve sözde devlet başkanı Aleksandr Ankvab ile bir araya gelmişti.


Diğer Haberler