karabag-39-in-sessiz-cigligi-39-nin-tanitimi-yapildi

Karabağ'ın Sessiz Çığlığı'nın Tanıtımı Yapıldı

TRT AVAZ Azerbaycan'da yaşanan soykırımı çarpıcı bir belgeselle anlattı.

31 Mart 2015 15:00

Azerbaycan Türkleri son iki asırda büyük acılar çekti.

Soykırımlara maruz kaldı.

TRT Genel Müdürlüğü başta Hocalı katliamı olmak üzere Azerbaycan'da yaşanan acıları anlatan "KARABAĞ'IN SESSİZ ÇIĞLIĞI" isimli bir belgesel çekti.

Belgeselin tanıtım töreninde yaşanan acılar bir kere daha hatırlandı.

"KARABAĞ'IN SESSİZ ÇIĞLIĞI" isimli belgeselin tanıtım töreni TRT Genel Müdürlüğü'nde yapıldı.

Törende konuşan Azerbaycan Diaspora İşlerinden Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Valeh Hacıyev, Türklere dünyada çifte standart uygulandığını söyledi.

Valeh Hacıyev  "Bugün acımızı paylaşmaya geldik buraya...31 Mart Azerbaycanlıların soykırım günü.Bu soykırımlar Azerbaycan'da 200 yıl devam etmiş...Bizim başımıza gelenleri hala büyük devletler tanımamakta.Tanımak bile istememekte..." dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov da yapılan soykırımların unutulmayacağını söyledi.

Törende konuşan TRT Genel Müdürü Şenol Göka, geçmişten günümüze bu coğrafya büyük acılar yaşandığını ifade etti.

Şenol Göka  sözlerini şöyle sürdürdü. "31 Mart özellikle 1918 den başlanacak olursa çok büyük acıların yaşandığı günler...Azerbaycan'ın tamamında büyük katliamların yaşandığı günü sembolize eden gün....Bu coğrafya zor bir coğrafya acı bir coğrafya ve acıların yaşandığı bir coğrafya.Ama aynı zamanda azmin bir coğrafyası....Karabağ'ın sesiz çığlığı gerçekten çok güzel isim vermiş arkadaşlar.İnşallah unutulmaması ve unutturulmaması konusunda önemli bir vesile olur belgesel."

Belgesel'in yapımında emeği geçenlere TRT Genel Müdürü Şenol Göka tarafından plaket verildi.

Karabağ'ın Sessiz Çığlığı adlı belgesel bugün (31 Mart Salı) saat 16.40 ve 21.30'da TRT AVAZ ekranında yayınlanacak.Anahtar Kelimeler: Karabağ'ın Sessiz Çığlığı, TRT Genel Müdürü, Şenol Göka,

Diğer Haberler