kirgizistan-39-da-devrim-kurbanlari-anildi

Kırgızistan'da Devrim Kurbanları Anıldı

100'e yakın kişinin hayatını kaybettiği 7 Nisan 2010'daki halk devriminin kurbanları anıldı.

07 Nisan 2015 14:49

Kırgızistan'da 7 Nisan 2010'daki halk devrimi sırasında hayatını kaybedenler törenlerle anıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı yanında halk devrimi sırasında hayatını kaybedenlerin anısına dikilen anıtın önünde düzenlenen beşinci yıl törenine Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov, Başbakan Coomart Otorbayev, Yüksek Mahkemesi Başkanı Feruza Camaşeva ile eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva'nın yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Atambayev, törende yaptığı konuşmada, "Nisan Devrimi"nin ülkeyi ekonomik çöküş ve manevi yoksullaşmaktan kurtardığını söyledi. Atambayev, kendisinden önceki iktidarın "mafya işbirliğinde muhalefetteki kişileri, işadamlarını, gazetecileri ve milletvekillerini öldürdüğünü" asla unutmadıklarını belirterek, "Bundan beş yıl önce bu meydanda kurşunlara göğüs gerenlerin ülkeyi bu korkunç kötülükten kurtardığını asla unutmamamız gerekiyor" dedi.

Halk devriminden sonra oluşturulan geçiş döneminde Cumhurbaşkanlığı görevine referandum ile getirilen Roza Otunbayeva'ya teşekkür eden Atambayev, "Ülkenin istikrara kavuşmasında Otunbayeva'nın rolü büyük. Ülkenin en zor döneminde bir masa başında toplanmak istemeyen insanlarla çalıştı" diye konuştu.

Atambayev, özgür insanların yaşadığı, laik ve demokratik bir ülke inşa ettiklerini, ülkenin parlamenter yönetim sisteminden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Kuran-ı Kerim okunması ve dualar edilmesiyle sona eren resmi törenin ardından meydanda bulunan davetliler anıta karanfil bıraktı. Cumhurbaşkanı Atambayev, ayrıca başkent Bişkek'te kendisine ait arazi üzerinde inşa edilecek ve "7 Nisan Şehitleri" adını taşıyacak caminin temelini attı.

Kırgızistan'ın kuzeyindeki Talas kentinde 6 Nisan 2010'da başlayan yönetim karşıtı olayları kontrol edemeyen Kurmanbek Bakiyev iktidarı, muhalefet liderlerini tutuklatmış, ertesi gün bu kişilerin bırakılması talebiyle yapılan gösterilere polis sert müdahale etmişti. Göstericiler ise polislerin silahlarına el koyarak, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yürümüştü. Binlerce kişi, sarayın çatısındaki keskin nişancılarla çatışmış, çatışmada 100'e yakın kişi yaşamını yitirirken, bin 500 kişi yaralanmıştı.

Bakiyev ise Rusya ve Kazakistan'ın baskısı üzerine önce Kazakistan'ın Cambul kentine daha sonra Belarus'a sığınmıştı.

İktidarın devrilmesiyle Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümet kurulmuş, parlamenter yönetim sistemine geçişi sağlayan anayasa referandumu yapılmıştı. Otunbayeva, geçiş döneminin sonunda barış yoluyla iktidarı cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Almazbek Atambayev'e 1 Aralık 2011 tarihinde devretmişti.

(AA)Diğer Haberler