kirim-altinlari-hollanda-39-nin-basina-dert-oldu

Kırım Altınları Hollanda'nın Başına Dert Oldu

Amsterdam müzesine gönderilen tarihi altınların Ukrayna'ya mı yoksa Kırım'a mı ait olduklarının saptanamaması sorun yarattı.

22 Ağustos 2014 16:31


Amsterdam müzesine gönderilen tarihi altınların Ukrayna'ya mı yoksa Kırım'a mı ait olduklarının saptanamaması sorun yarattı.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Allard Pierson Müzesi'nde 7 Şubat'tan bu yana sergilenen Kırım'dan getirtilen tarihi altınların şimdilik iade edilmeyeceği bildirildi.

Müze tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'daki mevcut durumdan dolayı altınların kime iade edilmesi gerektiğinin belirlenemediği kaydedildi.

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek Rusya'ya bağlanan Kırım'daki dört müzenin yanı sıra Ukrayna yönetiminin de tarihi eserlerin kendilerine verilmesini istediğini belirten müze yönetimi, yapılan hukuki araştırma sonunda bu soruna bir çözüm bulunamadığını açıkladı.

Müze yönetimi, eserlerin iadesi konusunda şimdilik bir karar alamadıklarını bildirdi. Yönetim, bu sebeple konu açıklığa kavuşana kadar altınların güvenli bir şekilde korunacağını ifade etti.

Kırım'daki dört müzeden getirtilen tarihi altınların yer aldığı Amsterdam'daki sergi 31 Ağustos'ta sona erecek.

Anahtar Kelimeler: Kırım, Altın, Hollanda,

Diğer Haberler