makedonya-39-daki-secimlerin-ardindan

Makedonya'daki Seçimlerin Ardından

Muhalefet Partilerinden 33 milletvekili istifa etti.

02 Haziran 2014 11:49

 Makedonya'daki ana muhalefet partilerinden 33 milletvekili, 27 Nisan'da yapılan seçim sonuçlarını kabul etmedikleri gerekçesiyle istifalarını meclise sundu.

 Koalisyon partileri ile meclise gelen Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği  lideri Zoran Zaev, basına yaptığı açıklamada, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski yönetiminin, muhalefet milletvekillerini parlamentoya zorla kaydettiğini iddia etti.

Zaev, bundan sonraki dönemde koalisyon ortakları ile ülkede demokrasinin geri gelmesi ve özgürce seçimlerin yapılması için parlamento dışı hareket etmeye devam edeceğini kaydetti.

 Makedonya'da 27 Nisan'da yapılan erken Parlamento seçimlerinde Sosyal Demokratlar Birliği  ve koalisyon ortakları, 283 bin 955 oyla 34 milletvekilliği kazanmıştı.

 Sandıkların kapanmasının ve seçim yasağının kalkmasının hemen ardından Zoran Zaev, seçim sonuçlarını kabul etmediklerini ifade etmişti.

 Seçim Komisyonu, mazbatalarını almaya gelmeyen muhalefet milletvekillerine, mazbatalarını posta ile göndermişti.Anahtar Kelimeler: Makedonya, Seçim,

Diğer Haberler