saraybosnali-savas-kurbanlari-anildi

Saraybosnalı Savaş Kurbanları Anıldı

Sırp birliklerinin, Saraybosna'yı kuşatmasıyla başlayan, 100 binden fazla kişinin öldürülmesi ve binlercesinin evlerini terk etmek zorunda kalmasıyla sonuçlanan Bosna Savaşı'nın acı izleri hala canlılığını koruyor.

06 Temmuz 2014 14:05

Saraybosna kuşatması devam ederken 6 Temmuz 1995 tarihinde Geteova Sokağı'na isabet eden havan topunun katlettiği ve aralarından 5 yaşında bir çocuğun da bulunduğu beş Saraybosnalı düzenlenen törenle anıldı.

Havan topunun isabet ettiği sokakta yapılan anma törenine saldırıda hayatını kaybeden kurbanların aileleri katıldı. Arkadaşlarıyla basketbol oynarken hayatını kaybeden Elvir Ahmoviç'in kız kardeşi Leyla Ahmoviç, saldırı günü pazar yerinde olduğunu, eve döndüğünde acı haberi aldığını söyledi. Her şeyin bir anda olduğunu kaydeden acılı kız kardeş, olay yerine geldiklerin kardeşinin hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerini, hastaneye ulaştıklarında ise Elvir'in çoktan hayatını kaybettiğini ifade etti.

Ahmoviç, annesi ile birlikte bugün yaşadığı evin, kardeşi Elvir'in hayatını kaybettiği yere çok yakın olduğunu belirterek, ''Her gün ve her yıl acılarımız artıyor. Yıllar geçtikçe daha da zor geliyor'' dedi.

- "Yapılanların unutulmasına izin veremeyiz" 

Anma törenine katılan "Kuşatma Altındaki Saraybosna'da Öldürülen Çocukların Ebeveynleri Derneği" Başkan Yardımcısı Ramiz Holyan da 19 yıl önce bugün hiçbir suçu olmayan sivillerin katledildiğini, öldürülenler arasında çocukların da bulunduğunu hatırlattı.

Dernek olarak bu ve benzeri suçlarının sorumlularının bulunması için mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini kaydeden Holyan, ''Yapılanların unutulmasına izin veremeyiz. Suçlular adaletin karşısına çıkarılmalı'' şeklinde konuştu.

Geteova Sokağı'ndaki saldırıda, Elvir Ahmoviç'in yanı sıra Niyaz Bayramoviç, Hena Coren, Magdalena Coren ve Bojo Coren de hayatını kaybetmişti. Modern tarihin en uzun kuşatması olarak kabul edilen ve tam 1425 gün süren Saraybosna kuşatmasında, 1601′i çocuk toplam 10 bin 514 kişi yaşamını yitirmişti.

Anahtar Kelimeler: sırp, saraybosna, anma,

Diğer Haberler