sarikecili-yoruklerinin-tarihi-yolculugu-basladi

Sarıkeçili Yörükleri'nin tarihi yolculuğu başladı

Anadolu'daki bin yıllık geleneği sürdüren Sarıkeçililer, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla Konya ve Karaman'daki yaylalara göçe başladı.

20 Nisan 2018 14:23

Anadolu'daki bin yıllık geleneği sürdüren Sarıkeçililer, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla Konya ve Karaman'daki yaylalara göçe başladı.

Mersin'de, konargöçer yaşam tarzının son temsilcilerinden olan Sarıkeçili Yörükleri, kentte sıcak havaların etkisini hissettirmesiyle daha serin olan Konya ve Karaman'daki yaylalarda konaklamak için hazırlıklarını tamamladı.

Yetiştirdikleri keçilerden tereyağı ve peynir yapan, yünlerinden de kıyafet ören Yörükler, deve, at ve eşek ile yaptıkları önceki yolculukların aksine eşyalarını araçlara yükleyerek götürdü.

Hayvan sahipleri ise uzun yola rağmen, keçilerini otlatarak yaylaların yolunu tuttu.

Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök, yaptığı açıklamada, "Her türlü zorlukları sırtlayarak, geçim kaynakları olan keçileriyle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan Yörüklerin zorlu yolculuğu başladı." dedi.

Göçer hayatın beraberinde büyük sıkıntıları da getirdiğini belirten Gök, şöyle konuştu:

"Yaz mevsimini geçirmek üzere Karaman ve Konya'ya giderken yerleşik düzene geçme umuduyla yola çıkıyoruz. Bir daha göçer hayatı yaşamaktan kurtulmayı ümit ediyoruz. 2006 yılında Yörüklere arazi ve bina tahsisi konusunda ilgili mercilere müracaatımızı yaptık. 6 yıldır yaptığımız müracaatların sonuçlanmasını bekliyoruz ama bir sonuç alamadık. Göçebe hayatı her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Biz de bir an önce yerleşik düzene geçip kalıcı olarak yaşamak ve konargöçer hayatın verdiği zorluklardan kurtulmak istiyoruz. Tüm yetkililer bizim sesimizi duysun istiyoruz."

Kaynak: A.A

Anahtar Kelimeler: Sarıkeçili yörükleri,

Diğer Haberler