savunma-alaninda-isbirligi

Savunma Alanında İşbirliği

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Nahçivan'da biraraya geldi.

19 Ağustos 2014 14:16

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma bakanları toplantısına Nahçıvan ev sahipliği yaptı.

Görüşmelerde, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve TANAP gibi dev enerji projelerinin güvenliğinin sağlanması, savunma alanında yapılabilecek işbirlikleri ve bölgesel güvenlik konuları ele alındı.

Savunma bakanları toplantısı, Nahçıvan Ordu Karargahında gerçekleştirildi.

Toplantıya, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve  Gürcistan Savunma Bakanı İrakli Alasaniya katıldı.

Önce üçlü, ardından da heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.

Savunma bakanları daha sonra üçlü basın toplantısı düzenledi.

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı konuşmada, Kafkasya’da barış ortamının sağlanması ve devamı için üç ülkenin de ortak hareket edeceğini belirtti.

Türkiye olarak Azerbaycan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz diyen Bakan Yılmaz, Karabağ sorununun toprak bütünlüğü çerçevesinde ve barışçıl yollarla çözülebileceğini söyledi.

Toplantının gündeminde son yıllarda hayata geçirilen dev enerji ve ulaşım projeleri de vardı.

Bakan Yılmaz kimileri için bir hayal olan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı projelerinin tamamlandığını, TANAP ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projelerinin de çok yakın bir zamanda tamamlanacağını söyledi.

Görüşmelerde, bu dev projelerin güvenliğinin sağlanması konusu masaya yatırıldı.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında savunma alanında işbirliğinin gelişmesi için de her altı ayda bir, üç savunma bakanının katılımıyla toplantılar düzenlenecek.Anahtar Kelimeler: Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Nahçıvan, Savunma, iş birliği,

Diğer Haberler