semerkantta-imam-buhari-merkezi-kurulacak

Semerkant'ta İmam Buhari Merkezi Kurulacak

Özbekistan ile İslam Kalkınma Bankası arasında Semerkant'ta İmam Buhari Uluslararası Bilimsel Araştırma Merkezi'nin kurulması konusunda karşılıklı anlayış memorandumu imzalandı.

24 Mayıs 2017 09:53

Özbekistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, Riyad'da İslam Kalkınma Bankası Başkanı Bandar Hajjar ile bir araya geldi.

Görüşmede, Özbekistan hükümeti ile İslam Kalkınma Bankası arasında Semerkant'ta İmam Buhari Uluslararası Bilimsel Araştırma Merkezi'nin kurulmasına ilişkin karşılıklı anlayış memorandumu imzalandı.

Taraflar arasındaki ilişkilerin hızla geliştiği, sosyo-ekonomik alanlardaki projelerin hazırlanması ve hayata geçirilmesinde sıkı iş birliğinin yapıldığı ifade edilen açıklamada, Özbekistan ile İslam Kalkınma Bankasının iş birliğinin daha da geliştirilmesi için büyük potansiyel bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, bu çerçevede yeni projelerin hazırlanması amacıyla karşılıklı heyetlerin ziyaretlerine ilişkin eylem planının hazırlanması konusunda görüşmede mutabakata varıldığı bildirildi.

Anahtar Kelimeler: Özbekistan, Semerkant, İmam Buhari Uluslararası Bilimsel Araştırma Merkezi, İslam Kalkınma Bankası,

Diğer Haberler