sincan-uygur-ozerk-bolgesi-39-nde-28-kisi-olduruldu

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 28 kişi öldürüldü

Şinhua ajansının yerel makamlara dayandırarak duyurduğu haberde, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 28 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü bildirildi.

20 Kasım 2015 10:18

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde güvenlik güçlerinin, saldırgan olduğu öne sürülen 28 kişiyi öldürüldüğü bildirildi.

Şinhua ajansının yerel makamlara dayandırarak verdiği haberde, eylül ayında Aksu kentindeki bir madende 16 kişinin öldürülmesinin ardından bölgede operasyon düzenleyen güvenlik güçlerinin saldırgan olduğu ileri sürülen 28 kişiyi öldürdüğü, bir kişiyi de gözaltına aldığını duyurdu.

Öldürülen kişilerin kimlikleri hakkında bilgi verilmedi.

Aksu kenti yakınlarındaki madende 18 Eylül'de yaşanan olaylarda 5'i güvenlik personeli 16 kişi yaşamını yitirmiş, 18 kişi de yaralanmıştı.

Çin'de geçen yılın başında yürürlüğe giren terörle mücadele yasası kapsamında bölgede geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

Uluslararası gözlemci kuruluş ve yabancı gazeteciler, bölgede "güvenlik gerekçeleri" nedeniyle bağımsız olarak çalışmalarına izin verilmezken, yaşanan olaylar resmi medya üzerinden kamuoyuna duyuruluyor ve ayrıntılı bilgi verilmiyor.

AAAnahtar Kelimeler: Sincan, Uygur Özerk Bölgesi, Doğu Türkistan, 28 Ölü,

Diğer Haberler