tanap-39-ta-imzalar-atildi

TANAP'ta İmzalar Atıldı

Davutoğlu: "Proje ile Anadolu, Kafkaslar ve Balkanlar arasında barış köprüsü oluyor.

14 Ekim 2014 13:55

TANAP'ta ana hat boruları alım sözleşmesi imzalandı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, projenin, Kafkasları Balkanlarla buluşturacağını söyledi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imza töreninde konuştu.

Projenin bir aşamasını daha yürürlüğe sokuyor olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Davutoğlu, pek çok ülkede sorunlar yaşanırken, Türkiye ve Azerbaycan'ın bölgede yükselen iki ülke olduğunu vurguladı.

Proje ile ilk etapta 16 milyar metreküp doğalgaz taşınacağını daha sonra ise kapasitenin 22, 24 ve 32 milyar metreküpe çıkacağını hatırlatan Davutoğlu, Türkiye'nin tüketici bir ülke olmanın yanı sıra transit bir ülke olacağını ve 2019 yılı itibariyle Avrupa'ya gaz akışının başlayacağını ifade etti.

Türkiye ve Azerbaycan'ın bir birini tamamlayan iki ülke olduğunu belirten Davutoğlu, "Coğrafyalarımız enerji potansiyelimiz birbirini tamamlıyor" dedi.

İmalatın yüzde 80'nin Türk firmaları tarafından yapılacağını söyleyen Davutoğlu, bunun Türk sanayisinin geldiği noktayı göstermesi açısından dikkat çekici olduğunu vurguladı.

Projenin sadece bir doğalgaz projesi olmayacağını belirten Davutoğlu, Hazar Denizi'nden başlayan projenin Arnavutluk'ta Adriyatik Denizi'ne ulaşacağını ve oradan İtalya'ya geçeceğini ifade etti. Proje ile Azerbaycan'ın Arnavutluk'la ortak potada buluşacağını belirten Davutoğlu, Türkiye Yunanistan ilişkilerinin daha da gelişeceğini belirtti.

Projeyi, Kafkaslarla Balkanlar arasında bir barış köprüsü olarak tanımlayan Davutoğlu, "Yaşasın Türkiye Azerbaycan dostluğu" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sözleşmenin taraflarının da katılımı ile imzalar atıldı.

Anahtar Kelimeler: TANAP,

Diğer Haberler