telaferli-turkmenlerin-umut-yolculugu

Telaferli Türkmenlerin Umut Yolculuğu

Irak'ın Erbil kentindeki Hazer güvenlik noktasında günlerdir bekletilen yüzlerce Telaferli Şii Türkmenin, Bağdat, Kerbela ve Necef'e geçişine izin verildi ve Türkmen aileler, yolda buldukları kamyon ve tırlara binerek umut yolculuğuna başladı.

18 Temmuz 2014 15:50

Türkmen aileler, Musul'un Telafer ilçesinin IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların eline geçmesinin ardından Sincar ilçesine sığındı. Türkmenler, can güvenliğinin olmaması ve zor şartlar nedeniyle bir ay kaldıkları Sincar'ı da terk ederek Erbil'e geldi.

Ancak peşmerge güçleri, yol güzergahı güvenli olmadığı için Türkmen sığınmacıların Bağdat'a geçişine izin vermedi. Günlerdir Hazer güvenlik noktasında bekleyen sığınmacıların geçişlerine bugün izin verildi. Yüzlerce Türkmen, kamyon ve tırlara binerek umut yolculuğuna çıktı.

3 saat yerine 20 saatlik yol

Türkmenler, IŞİD tehlikesi nedeniyle 3 saatlik yol yerine 20 saatlik güzergahtan başkente ulaşmaya çalışacak.

Ailesiyle Bağdat'a gitmek isteyen Türkmenlerden Seyit Müslüm, "Gitmekten başka çaremiz yoktu. Zira burada kaldığımız bölgelerde çok sıkıntı çektik. Onlarca insan aynı yerleri paylaştık. Yatacak yerimiz bile yoktu. Can güvenliğinin de olmaması nedeniyle Şii bölgelerine kaçmaya karar verdik" dedi.

"IŞİD'in eline geçersek bizi öldürürler"

Sıcak havada uzun ve yorucu yolculuğun özellikle çocukları ve yaşlıları olumsuz etkilediğini belirten Müslüm, "Yeniden uzun bir yola çıkıyoruz. Çok daha kısa süren yol güzergahı IŞİD'in elinde olduğu için yaklaşık 20 saatlik güzergahtan Bağdat'a ulaşmaya çalışacağız. Uzun bir yolumuz var o yüzden korkuyoruz. IŞİD'in eline geçersek bizi öldüreceklerini biliyoruz" diye konuştu.

Yolculuk yapmaktan bıktıklarını dile getiren Zeynep Abbas ise çocuklarının sıcak havadan dolayı günlerdir gözleri önünde acı çektiğini kaydetti. Birkaç gündür güvenlik noktasında kendi imkanlarıyla hayatta kalmaya çalıştıklarını anlatan Abbas, başkent Bağdat'ta daha rahat edeceklerini söyledi.

Anahtar Kelimeler: ırak, türkmenler, telafer, umut yolculuğu,

Diğer Haberler