turk-devletleri-teskilati-ulkeleri-devlet-kurumlari-basin-musavirleri-semineri-o

Türk Devletleri Teşkilatı ülkeleri devlet kurumları basın müşavirleri semineri Özbekistan’da başladı

TDT üyesi ülkelerin basın ve enformasyon kurumlarının yetkilileri ile bakanlık ve devlet kurumlarının basın müşavirleri ve medya temsilcileri Taşkent'te buluştu.

14 Haziran 2024 14:36

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Enformasyon ve Kitle İletişim Ajansı Başkanı Asad Hocayev'in hazır bulunduğu seminerde TDT üyesi ülkelerin basın ve enformasyon kurumlarının yetkilileri ile bakanlık ve devlet kurumlarının basın müşavirleri ve medya temsilcileri yer alıyor.

Seminerin açılışında konuşan Hocayev, dünyanın şiddetle değiştiği bir dönemde dili, dini ve gelenek-görenekleriyle birbirlerine sıkıca bağlı Türk halklarının farklı konularda işbirliği yapmaları ve ortak tutum sergilemelerinin önemli olduğunu söyledi.

Hocayev, TDT ile işbirliğini artırmanın, Özbekistan’ın komşu ve diğer ülkelerle çok yönlü ilişkilerinin geliştirilmesinde yeni imkanlar sunduğunu vurguladı.

Büyükelçi Bekar da tam teşekküllü hükümetlerarası örgüt olan TDT'nin Türk halkları arasında çok taraflı işbirliğini destekleme konusunda büyük ilerleme kaydettiğini belirtti.

Medya ve bilginin dünyadaki rolünün her zamankinden daha önemli olduğunu dile getiren Bekar, TDT üyeleri arasında bilgi ve medya alanında işbirliğini geliştirmenin önemine dikkati çekti.

Bekar, Türk dünyasında kamu diplomasisinin kullanılması, dezenformasyonla mücadele, medya uzmanlarına yönelik değişim programları ve eğitim kurslarının düzenlenmesinin öncelikli işbirliği alanlarından olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Bekar, yalan haber ve dezenformasyona karşı ortak mücadelede medya profesyonellerine yönelik işbirliğini güçlendirecek eğitim ve değişim programlarının büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler: tdt, özbekistan, basın,

Diğer Haberler