turk-universiteler-birligi-spor-oyunlari-basladi

Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları Başladı

İlk kez düzenlenen Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen açılış töreniyle başladı.

16 Mayıs 2017 10:52

İlk kez düzenlenen Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Türkiye'nin kurduğu Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde gerçekleşen oyunlara Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) üyesi Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye'deki 11 üniversiteden 221 sporcu katılacak.

Açılış törenine, Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan'ın Bişkek büyükelçilikleri ataşeleri, Türk Keneşi temsilcileri, akademisyenler, spor yöneticileri ve sporcular katıldı.

Türk Keneşi Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, açılış konuşmasında, "Birlik için spor" sloganıyla başlayan oyunlara ev sahipliği yapmaktan çok büyük mutluluk, gurur ve şeref duyduklarını söyledi.

Türk Üniversiteler Birliğinin dört yıl önce Türk Keneşi bünyesinde kurulduğunu hatırlatan Balcı, birliğin kuruluşundan bu yana ilk somut işinin üniversiteler arasındaki spor oyunlarını başlatmak olduğunu vurguladı.

Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev de Manas Üniversitesinde "tarihi bir ana şahit olduklarını" ifade ederken, üniversite olarak eğitim ve bilim faaliyetinin yanı sıra Türk dünyasındaki üniversiteler arasında birlik ve beraberliği pekiştirme misyonları olduğunu dile getirdi.

Kulmırzayev, oyunların Türk halkların ata vatanı, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılmasını önemsediklerini bildirdi.

Türk Keneşi Temsilcisi Hasan Macitov ise uzun süredir üzerinde çalıştıkları Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunlarına destek veren Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi yönetimine ve Kırgızistan devlet yetkililerine teşekkür etti.

Kırgızistan Başbakanlık Gençlik İşleri, Spor, Beden Eğitimi Devlet Ajansı Başkan Yardımcısı Kanat Arpaçiyev de Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunlarını "bayram" olarak nitelediklerini belirtti. Arpaçiyev, bu bayramı Kırgızistan halkına yaşatanlara, Türk dili konuşan halkların arasında birlik ve beraberliğe katkı sağlayanlara şükranlarını iletti.

Kırgızistan'ın efsane sporcusu, olimpiyat şampiyonu Kanıbek Osmanaliyev, spor yaşamında büyük gayretler sonunda elde ettiği başarılarını anlatırken, genç sporculara ülkelerine, ailelerine ve kendilerine karşı sorumlulukları olduğunu hatırlattı.

Açılış töreninde oyunlara katılan sporcular tören geçişi yaptı.

Törende, Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları Uluslararası Jüri Başkanı Kadir Çınıbekov'un katılımıyla spor oyunları yemini yapıldı.

Dans grupları ve sanatçıların sahne aldığı açılış töreninin sonunda havai fişek gösterisi yapıldı.

Törenin ardından KTMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kanat Djanuzakov, basın mensuplarına müsabakalara dair bilgi verdi. Djanuzakov, oyunların, Türk Dünyası ülkeleri arasında dostluk ve kardeşlik ilişkilerini güçlendirmenin yanı sıra ekonomik, kültürel, spor ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Türk Üniversiteler Birliğinin spor alanındaki bu ilk uluslararası etkinliğinde sporcular güreş, mini futbol, streetball, voleybol ve ağaç güreşi branşlarındaki müsabakalarda mücadele edecek.

Anahtar Kelimeler: Türk Üniversiteler Birliği Spor Oyunları, Kırgızistan, Bişkek, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi,

Diğer Haberler