turkmendagi-39-nda-quot-canakkale-ruhu-quot-yla-mucadele

Türkmendağı'nda "Çanakkale ruhu"yla mücadele

Suriye'nin kuzeyinde Rusya destekli rejim güçlerine karşı direnen Bayırbucak Türkmenlerinin, Türkmendağı ve çevresinde "Çanakkale ruhu" ile mücadelesini sürdürdüğü belirtildi.

07 Aralık 2015 14:11

Türkmeneli Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Beyatlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmeneli Sağlık Konseyi üyesi 5 kişiyle bir süre önce Türkmendağı'na gittiklerini söyledi.

Kamplardaki yaralı Türkmenleri tedavi etmeye çalıştıklarını anlatan Beyatlı, Türkiye'den Türkmenlere ciddi sosyal yardımların yapıldığını gördüğünü dile getirdi.

Beyatlı, Bayırbucak ve Türkmendağı'ndaki Türkmenlerin Anadolu'dan gelen yardımlarla ayakta durmaya çalıştığını dile getirerek, "Türkiye'nin nefesinin Türkmenlerin ensesinde olduğundan dolayı oradaki kardeşlerimiz destan yazmaktadır. Suriyeli Türkmenler, mücadelelerini benzeri görülmemiş şekilde vermektedir" dedi.

- "Bölgenin düşmesi Türkiye'ye de huzursuzluk getirir"

Irak Türkmenlerinin de Telafer, Musul, Kerkük, Tuzhurmatu ve Emirli'de DAİŞ'e karşı mücadele verdiğini anlatan Beyatlı, şöyle devam etti:

"Suriye ve Irak'ta Türkmenler mücadelelerini sürdürmektedir. Bugün o bölgede ikinci bir Çanakkale Savaşı'nı Türk milleti olarak vermekteyiz. Bayırbucak Türkmenleri Türkmendağı'nı savunurken, Irak'takiler de Himrin ve Musaali Dağı'nı savunmaktadır. Bu dağların düşmesi yalnızca bölgedekileri değil Türkiye'nin de iç barışını zedeler. Bölgedeki savaşı ve orayı adeta 'Gelibolu'ya benzetiyorum. Bölgenin düşmesi Türkiye'ye de huzursuzluk getirir."

Irak Türkmenlerinin her zaman ülkenin toprak bütünlüğünü savunduğunu anımsatan Beyatlı, geçmişte Irak'taki etnik ve mezhebi grupların kardeşliğini sağlayan ve merkezi Bağdat'ta bulunan bir hükümetin kurulmasını istediklerini vurguladı.

Beyatlı, Bayırbucak Türkmenlerinin de aynı temenniyi Suriye için istediğine işaret ederek, "Irak ve Suriye Türkmenlerinin birliktelik içinde hareket etmeleri için birlik çalışmalarını başladık. Suriye ve Irak'taki Türkmen meclislerinde konuyu görüşeceğiz. Bölgeye barışın ve demokrasinin gelmesi için bu birlikteliğin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Suriyeli Türkmenlerin yaşadığı acıyı Irak'ta yıllardır yaşıyoruz. Birliktelik içinde hareket etmemiz bu acıyı azaltacaktır" ifadelerini kullandı.

Yapılan yardımlara dikkati çeken Beyatlı, "Suriye Türkmenlerine siyasi ve manevi desteğin yapıldığını gördüm. Türkmendağı'ndaki göçmenlere ciddi sağlık hizmeti yapıldı ve eksiklikleri giderildi. Bunları orada görmemiz gerçekten bizi çok sevindirdi" diye konuştu.

- "Allah Türkiye'yi başımızdan eksik etmesin"

Beyatlı, DAİŞ'in Musul'u ele geçirdiği günden itibaren Türkiye'nin Iraklı Türkmenlere de destek verdiğini aktararak, "AFAD, TİKA, Türk Kızılayını hep yanımızda gördük. Bundan da kıvanç duyduk. Allah Türkiye'yi başımızdan eksik etmesin. Türkiye'nin desteği arkamızda olduğu sürece Irak ve Suriye'deki Türkmenlere ve tüm halklara barışın geleceğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

AAAnahtar Kelimeler: Türkmendağı, Türkmeneli Dernekleri Federasyonu, Aydın Beyatlı,

Diğer Haberler