turkmenistan-bagimsizligin-26-yildonumunu-kutlamaya-hazirlaniyor

Türkmenistan, Bağımsızlığın 26. yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor

Türkmenistan’da her yıl 27-28 Ekim tarihleri “Garaşsızlık Bayramı” olarak kutlanıyor.

12 Ekim 2017 15:04

Türkmenistan, Bağımsızlığın 26. yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

Türkmenistan’da her yıl 27-28 Ekim tarihleri “Garaşsızlık Bayramı” olarak kutlanıyor.

Bağımsızlık Bayramı kutlama hazırlıkları şimdiden başladı. Aşkabat’ta, Türkmenistan’ın bağımsızlık yıllarında yaptığı ticaret ve sanayi alanındaki gelişmeleri yansıtan ve Bağımsızlık Bayramı’na adanan bir fuar açıldı.

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov tarafından açılan sergide, Türkmenistan firmaları tarafından üretilen  çeşitli ürünler sergilendi. Sergide, halı dokumacılığı ve el işi ürünler gibi geleneksel Türkmen kültürünü yansıtan stantlara da yer verildi.

102 Türkmen firmasının yer aldığı fuarın açılışına, Türkmenistan devlet erkanı, kamu iktisadi kuruluşlarının tamsilcileri, Türkmenistan’daki yabancı misyon temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Fuar dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Ulusumuz, bağımsızlık yıllarında elde edilen başarıların ve ulusal ekonominin hızla büyümesinden gurur duyuyor.” diyen Türkmen lider, “Türkmenistan’ın büyük ekonomik potansiyeli, yüksek başarıları ve elverişli konumunun, sürdürülebilir kalkınmasının ve refahının garantisi olduğunu” ifade etti.

Bu yıl da 27-28 Ekim tarihlerinde kutlanacak Bağımsızlık günü, önümüzdeki yıldan itibaren, “Ahlihalk Bayramı” yani “Türkmen Halkının Bayramı” adıyla 27 Eylül tarihinde kutlanacak. Bu konudaki karar, 9-10 Ekim tarihlerinde yapılan Yaşlılar Maslahatı’nda değerlendirildi. Türkmenistan Milli Meclisi tarafından kabul edilen karar, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov tarafından da onaylanarak resmi gazetede yayınlandı.

Anahtar Kelimeler: Türkmenistan, Bağımsızlık Kutlamaları, Aşkabat, Gurbanguli Berdimuhammedov, Ahlihalk Bayramı, Türkmen Halkının Bayramı,

Diğer Haberler