turkmenistan-ile-fransa-arasinda-siyasi-ve-ekonomik-isbirligi

Türkmenistan ile Fransa arasında siyasi ve ekonomik işbirliği

Fransa Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Dışişleri Genel Sekreteri Jean-Baptiste Lemoine başkanlığındaki Fransız heyet, siyasi,  ticari ve yatırım konularında görüşmeler yapmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a geldi.

18 Nisan 2019 16:23

Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda, Afganistan  dahil olmak üzere bölgesel  siyasi ilişkilerin yoğunlaştırılmasına ilişkin konular ele alındı.

Taraflar, Türkmenistan ve Fransa arasındaki hükümetlerarası ve parlamentolar arası ilişkilerin yüksek seviyesine ve BM, AB ve AGİT de dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlar çerçevesinde olumlu işbirliğine dikkat çekti.

Toplantıya, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığında, ilgili bakanlık ve kurumların temsilcileri katıldı.

Daha sonra bir otelin konferans salonunda, Hükümetlerarası Türkmen-Fransız Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı.

İkili ilişkilerin artan dinamiklerini memnuniyetle belirten eş başkanlar, hükümetlerarası komisyonun, Türkmenistan ile Fransa arasında etkin işbirliğinin geliştirilmesindeki rolünü vurguladı.

Daha önce varılan anlaşmaların uygulanması üzerine yapılan çalışmaların sonuçlarını olumlu bir şekilde değerlendiren komisyon üyeleri, özellikle gaz üretimi ve işlenmesi ile birlikte inşaat, ulaştırma, uzay ve bilgi teknolojileri, yakıt ve enerji sektöründeki ortaklıkları genişletmek  hususlarında önerilerde bulundu.

Verimli ticaret ve ekonomik işbirliğinin daha da geliştirilmesi için muazzam bir potansiyel bulunduğuna dikkat çeken toplantı katılımcıları, bu alanlarda çabaları koordine etme gereğini dile getirdi. Bu bağlamda, yeni ortak projelerin uygulanmasını kolaylaştıracak iki ülkenin iş çevreleri arasında görüşmelerin sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

Toplantıların ardından, 2019-2021 yılları için başta Dışişleri Bakanlıkları arasında İşbirliği Programı olmak üzere, ikili protokollar imzalandı.

 

Anahtar Kelimeler: Türkmenistan, Fransa, Jean-Baptiste Lemoine,

Diğer Haberler