turkmenistan-tutunle-mucadelede-dunya-lideri

Türkmenistan, tütünle mücadelede dünya lideri

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Aşkabat’ta düzenlenen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Uluslararası Konferansı”nda, Türkmenistan’ın, tütünle mücadelede dünya birincisi olduğu, verilen sertifikayla tescil edildi.

09 Nisan 2019 17:10

Tütün karşıtı kampanya sonuçlarına göre, Türkmenistan, dumansız hava sahasına sahip ülkeler listesine giriyor.  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkmenistan nüfusunun yalnızca % 3,4'ü tütün ve tütün mamulleri  kullanıyor. Bu oran DSÖ listesindeki en düşük oranı oluşturuyor. Hükümet 2025’te,  ülke nüfusunu bu zararlı alışkanlıktan tamamen kurtarmayı hedefliyor.

Aşkabat’ta düzenlenen “Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Uluslararası Konferansı”nda, Dünya Sağlık Örgütü  Avrupa Birliği Direktörü Piroska Ostlin tarafından, tütün kullanımının % 3.4’e düşmesi nedeniyle Türkmenistan’ın bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve  kontrolüne yaptığı katkıyı belgeleyen sertifika, Sağlık Bakanı Nurmuhammet Amannepesov’a verildi.

Sertifikayı aldıktan sonra bir konuşma yapan Sağlık Bakanı, Türkmenistan’ın bu başarısının bir çok kurum ve kuruluşun çalışması ile sağlandığını, bu başarının, Türkmen halkının sadece bedensel değil ruhsal bakımdan da sağlıklı olması için gerçekleştirilen faaliyetlerin açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Türkmenistan’da yasalar gereği 16 yaşın altındaki çocuklara sigara satışı yasak bulunuyor. Yine ortak mahallerde, toplu yerlerde ve bütün dış mekanlarda sigara içilmiyor.

Anahtar Kelimeler: Türkmenistan, Dünya Sağlık Örgütü, Aşkabat,

Diğer Haberler