turkmenistan-ve-turkiye-arasinda-tasimacilik-konulu-toplanti

Türkmenistan ve Türkiye arasında taşımacılık konulu toplantı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoglu başkanlığındaki heyet, Türkmen heyetiyle uluslararası taşımacılıkta işbirliğinin geliştirilmesi konusunda bir toplantı gerçekleştirdi

09 Temmuz 2020 12:01

Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda Türkmen heyetine Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Bayramgeldi Ovezov başkanlık etti.

Kovid-19 salgını sonrasında normalleşme döneminde ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik gerçekleşen toplantıda Hazar Geçişi ve Bakü-Tiflis Kars Demir Yolu Hattı ile Orta Koridor'un geliştirilmesi için atılacak adımlar masaya yatırıldı.

Ulaştırma alanındaki mevcut ilişkilerin daha da geliştirilerek ileriye götürülmesi amacıyla karayolu,  demiryolu, denizyolu ve sivil havacılık alanındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, mevcut altyapının iyileştirilmesi ve sektör için yüksek nitelikli personel yetiştirilmesi konusunda deneyim alışverişi konuları da görüşüldü.

Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı ile Asya ve Avrupa arasında kesintisiz demir yolu hattının oluşturulduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, demir yolu hattında rekabet gücünün artırılması için ülkeler arasında teknik iş birliği yapılması gerektiğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler: Türkmenistan, Türkiye, taşımacılık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoglu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Vekili Bayramgeldi Ovezov,

Diğer Haberler