turkmenistanda-din-ve-inanc-ozgurlugu-konulu-toplanti

Türkmenistan'da din ve inanç özgürlüğü konulu toplantı

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bulunan Devlet Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü, din ve inanç özgürlüğü konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

26 Kasım 2019 11:25

Dışişleri Bakanlığı Basın Bürosu’nun verdiği bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkmenistan’da  faaliyet gösteren çeşitli inanç ve dini kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantıda, din ve inanç özgürlüğünün standartlarının geliştirilmesi amacıyla yürütülen faaliyetler değerlendirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Hadciyev, toplantıda yaptığı konuşmada, ulusal mevzuat ve uluslararası yükümlülükler uyarınca din ve inanç özgürlüğü güvencesi sağlamak için Türkmenistan'da yürütülen çalışmaları dile getirdi.

Bakanlıkta yapılan yuvarlak masa toplantısında, din ve inanç özgürlüğü konusunda, devlet kurumları, kamu kurumları ve dini kurumlar arasındaki etkileşimi geliştirmek için görüş alışverişinde bulunuldu.  Türkmenistan’ın BM, AGİT ve AB organlarının yürüttüğü insan haklarının korunmasına ilişkin program ve projelerle uyumlu çalışmalarının önemi vurgulandı.

Türkmenistan'da dini kuruluşlara yasal güvenceler sağlayan uluslararası yükümlülüklerin kabul edildiği beliritilen toplantıda, bu amaçla, Türkmenistan'ın, dini kurumlara yasal güvence sağlayan gerekli yasal Alana sahip olduğu ifade edildi.

Anahtar Kelimeler: Türkmenistan, Aşkabat,

Diğer Haberler