turkpa-5-genel-kurulu-azerbaycan-39-da-yapildi

TÜRKPA 5.Genel Kurulu Azerbaycan'da Yapıldı.

Türk Dili Konuşan Ülkelerin meclis başkanları Azerbaycan’da buluştu.Toplantıda Türkiye dönem başkanlığını Azerbaycan’a devretti.

13 Haziran 2014 14:53

TÜRKPA 5 inci Genel Kurul Toplantısına Azerbaycan ev sahipliği yaptı.

Toplantıda Türkiye dönem başkanlığını Azerbaycan’a devretti. Kurulun gündeminde, Türk Dili Konuşan Ülkeler arasında işbirliği ve Kıbrıs’ın gözlemci statüsünde TÜRKPA’ya üye olması vardı.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 5. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ortak dil, kültür, inanç, tarih ve değerleri paylaşan kardeş Türk devletleri arasındaki çok güçlü bağların her alanda daha da pekiştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Köklü dostluk ve işbirliğinin sadece ikili düzeyde sınırlı tutulamayacağını vurgulayan Çiçek, bu nedenle Türk Keneşi, TÜRKPA, TÜRKSOY ve Türk Akademisi'nin kurulduğunu belirtti. 

Türkçe konuşan ülkeler arasındaki bu yoğun işbirliğinin önceleri hayal dahi edilemediğini kaydeden Çiçek, bugün gerek halkların gerek hükümetlerin tek bir millet olma bilinciyle, kader birlikteliği, kültür birlikteliği, tarih birlikteliği yaşamaya kararlı olduklarını vurguladı.

"Ermeni işgaline karşı ortak tutum almaktan asla geri duramayız"
Yukarı Karabağ  ve işgal altındaki Azerbaycan toprakları konusuna da değinen Çiçek, bu sorunun en önemli gündem maddeleri arasında yer almaya devam ettiğini ve Kafkaslar'da yeniden kalıcı barışın tesis edilmesinin, işgalin sona ermesine, acıların dinmesine, bir milyondan fazla insanın tekrar yurtlarına dönmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Sorunun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmesi gerektiğini ifade eden Çiçek, "TÜRKPA olarak Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tek vücut olarak savunmaktan ve Ermeni işgaline karşı ortak tutum almaktan asla geri duramayız. Bu meselede Azerbaycan’a olan desteğimiz tamdır. Türkiye, Azerbaycan'ın kardeşi ve Minsk Grubu üyesi bir ülke olarak, soruna Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içerisinde barışçıl yollarla çözüm bulunması konusunda çaba harcamaya devam edecektir. Katıldığım her uluslararası toplantıda, yaptığım her dış temasta bu hususu kuvvetle vurguluyorum" dedi.

KKTC'nin TÜRKPA'ya gözlemci üye olarak kabul edilmemesi konusu
Türkmenistan, Özbekistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) de TÜRKPA içerisinde görmeyi temenni eden Çiçek, Kıbrıs Türklerinin yaşadığı haksızlıklar ve hukuka aykırı bir şekilde maruz kaldığı ambargonun sürdüğünü hatırlattı.

Geçen yıl Ankara'daki TÜRKPA Genel Kurulunda, KKTC Meclisine en azından gözlemci üyelik statüsünün tanınmasına ilişkin beklentisini dile getirdiğini fakat bu konunun henüz çözülmediğini söyleyen Çiçek, bundan çok üzüntü duyduğunu dile getirdi.

"Kırım Tatarlarının güvenliğine önem veriyoruz"

Türkiye'nin, soruna siyasi çözüm bulunması amacıyla Ukrayna ve Rusya arasındaki diyaloğu aktif olarak desteklediğini yineleyen Çiçek, "Kırım'ın asli unsuru olan ve tarihte büyük acılara maruz bırakılmış bulunan soydaş Kırım Tatar Türklerinin güvenlik ve esenliğine halel gelmemesine büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda Türkiye’nin Rusya ile diyaloğunun devamının önem taşıdığına inanıyoruz" diye konuştu.

Musul Konsolosluğu'na baskın
Genel Kurula, Türkiye'nin Musul Konsolosluğuna yapılan baskınla ilgili bilgi veren Çiçek, "Biz vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını isitiyoruz. Biz bu duruma sessiz kalmayacağız" dedi.

Çiçek, terörle mücadelede uluslararası toplumun samimi işbirliği yapması gerektiğini dile getirdi.


Anahtar Kelimeler: TÜRKPA, Azerbaycan, Bakü, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC,

Diğer Haberler