turksoy-korosu-kazakistan-turnesinde

TÜRKSOY korosu Kazakistan turnesinde

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Korosu Kazakistan'ın başkenti Astana'da konser verdi.

21 Ekim 2018 09:35

Teşkilatın kuruluşunun 25. yılı kutlamaları çerçevesinde, Astana Opera Salonu'nda düzenlenen konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aktoty Raimkulova, Kazak sanat camiası temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda müziksever katıldı.

Konser programında, Azerbaycan’dan "Ne bahırsan", Kazakistan'dan "Karatorgay" , Kırgızistan'dan "Suygoynum çıksa bolboybu", Türkiye'den "Ben Giderim Batuma", Türkmenistan'dan "Bibican", Özbekistan'dan "Kılpıllama" ve Tataristan'dan "Teftilau" gibi Türk halklarının kendine özgü şarkıları seslendirildi.

İzleyiciler, koroyu uzun süre ayakta alkışladı.

Kazakistanlı şef Gülmira Kuttıbadamova'nın yönetiminde ve Türk dünyasını temsilen bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Tataristan'dan 34 sanatçının yer aldığı TÜRKSOY Gençlik Korosu Kazakistan turnesi çerçevesinde Karaganda, Pavlodar, Semey, Öskemen kentlerinde de konser verdi.

TÜRKSOY Gençlik Korosu, Türk dünyası koroları arasında repertuvar, şef, sanatçı değişimlerinin yapılması ve Türk müziğinin dünyaya tanıtılması amacıyla 2015'te kurulmuştu.

Anahtar Kelimeler: türksoy, konser, kazakistan, gençlik korosu, astana, astana opera salonu,

Diğer Haberler